+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Hipnoz Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hipnoz Nasıl Yapılır
  HİPNOZ HAKKINDA KISACA BİLGİ

  Hipnoz Nasıl Yapılır?

  Hipnozu açıklarken herşeyden önce uyku olmadığını açıklamakta fayda var. Hipnoz kelimesi Yunanca hipnosisden gelmektedir. Her ne kadar hipnosis yunancada uyku anlamına gelsede yapılan araştırmalarda hipnoz anı ile uyku halinin tamamiyle farklı durumlar olduğu görülmüştür.

  Uykuda görülen yavaş beyin dalgalarının yerine hipnoz sırasında kişinin beyin aktivitelerinin uyanıklığa denk olduğu görülmüştür. Hipnoz sırasında uykudaki gibi bilinç kaybolmaz, aksine yüksek algılama kapasitesi ile zihnin değişik katmanlarında dolaşır. Hipnoz kelimesi ilk kez İngiliz hekim Braid tarafından kullanılmıştır.

  Hipnoz Nasıl Yapılır ?

  Kişiyi hipnoza almak için çok özel şartlara gerek yoktur. Önemli olan hastanın hipnoza girme isteğidir. Sabit bir bakış, nefes teknikleri ve telkinlerle girilebildiği gibi, arkaya düşürme ya da doğrudan gözlerin kapanması ve imgelerle de kişi hipnoz dediğimiz, değiştirilmiş bilinç haline girer.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  hipnoz etki altına alma olayıdır Hipnoz en basit tanımıyla trans haline denilir aynı zamanda Trans ise uyku ile uyanıklık arasında bir durumdur hipnoz
+ Yorum Gönder