+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Cam, Kristal Kadeh Nasıl Yapılıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cam, Kristal Kadeh Nasıl Yapılıyor

  KRİSTAL KADEH HAKKINDA BİLGİ

  Cam, Kristal Kadeh Nasıl Yapılıyor

  Camın hammaddesi silisyumdur. Diğer kimyasal maddeler ile ısıtıldığında tatlı bir sıvıya dönüş sonra kalıp ile özel bir şekle sokulabilir. Kurşun oksit eklendiğinde kurşun kristal elde edilir normal camdan daha yumuşaktır. Hem yapımı hem de şekil vermesi hem de parlaklaştırmak daha basittir.
  Sanatkarlar işe saf halde bulunan silisyum kumu ile başlarlar.
  Silise nikel oksit katarak erimesi kolaylaştırılır. Kurşun oksit, potasyum karbonat, potasyum nitrat ve antimon. Hazır kristale yumuşaklık, ağırlık ve parıltı katar. Buna eski cam kırıntıları eklenir kırık yada yeniden dönüşüm kristalleri. Bu eritilerek düzgün bir hal alır. Üfleyici eriyenleri toplamak için paslanmaz çelikten yapılmış demir maşa kullanır. Demiri sürekli döndürür ve bu şekilde eriyen camlar toplanarak bir araya gelir. Üfleyici camları tüksek ısılı masa üzerinde toplar kıvılcım saçar çünkü masa bal mumu ile kaplıdır. Bu sayede eriyen camın yapışması engellenir. Üfleyici yavaş yavaş üfler. Ve top adı verilen belirli parçanın üzerine belirli yönde hava üflenir. 90 saniyelik üfleme işleminden sonra top tekrardan ocağa koyulur ve bu sayede dökme kristal ile kaplanır. Bu sayede top kuvvetlenir. Sıra top şekil vermeye geldi. Çeşitli ahşap araçlar kullanılır. Üfleyici ahşap malzemeler alev almasın diye su ile ıslatılır.

  Top çelik kalıba yerleştirilir. Zanaatkarlar kalıbın içine daha önceden mantar tozu, bezir yağı ve kömür tozu ile kaplarlar. Bu şekle de topun yapışması ve çizilmesi engellenir. Üfleyici ayak pedalı yardımıyla topu çıkarır ve adına kase denilir.
  Topu bir dakika soğuttuktan sora gövdeci denilen bir diğer zanaatkar şarap kadehinin gövdesini yapmak için başka bir büzgü ekliyor. Büzgü yüksek ısıya dirençli makaslarla ile kırpılıyor. Ahşap pergel kullanılarak gövdenin şekli belirlenir ve büzgüyü şekle sokmak için germe işlemi de metal pergel kullanılıyor. Gövde ıslak gazete ile soğutulur. Çünkü gazete kağıtları ısıyı emer ve iz ya da çizik bırakmaz. Sonra bir diğer zanaatkar daha fazla büzgüyü ekleyerek bardağın altını oluşturur. Ayakları düzleştirmek için zift adı verilen ahşap bir alet kullanılır. Aynı zamanda eller kullanılarak ıslak gazete yardımı ile şekil verilir. Parça daha sonra 450 derecelik fırına sokular. Gün sonunda fırın söndürülür ve bardakların gece yavaş yavaş soğuması sağlanır. Ertesi gün asetilen lambası ile kesilir. Sağlamlık için kenarları elmas kaplı çelik öğütücü ile düzgünleştirilip ahlanır. Kesici adı verilen diğer bir zanatkar ise su geçirmez bir kalem ile hatlarını belirler. Suyu soğutup yağlama ve temizleme işlemi kesim sırasında yapılır
 2. Meryem
  Bayan Üye

  silisyumdan yapılıyor cam dünyada en çok bulunan maden diyebiliriz silisli kumun soda ya da potas katılarak yüksek ısıda eritilmesiyle elde edilen kırılgan yapılara denilir
+ Yorum Gönder