+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Alçıpan Nasıl Yapılıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Alçıpan Nasıl Yapılıyor  ALÇIPAN NEDİR

  Alçıpan Nasıl Yapılıyor

  Ona alçıpan deniyor. Veya kuru duvar. Duvarlarınızın veya tavanlarınızın onunla güzelleşme gibi bir şansı var. Yıllar önce sıvanın yerini alarak duvar materyali olarak kullanılmaya başladı. Sadece tabakaları ahşap tahtası üzerine monte ediliyor. Ek yerler açılanıyor ve sonrasında boyanıyor.
  Alçı taşı bir doğal madendir. Antik zamandan bu yana alçı üretimi için çıkarılmıştır
  . Aslında piramitlerde de alçı kullanılmıştır. 1894 yılında Augustine Sackett adında bir adam alçıdan yapılma bir duvarın patentini alır ve ona alçı duvar adını verir. Ama 2. Dünya savaşında binanın yıkılmasıyla alçı inşaat yapımında bir standart olamaz. Daha sonra müteahhitler duvar yapımında hız ve ucuzluğu bir arada getiren alçıyı görmezlikten gelir.

  Alçı duvar yapımı süreci taş ocağıyla başlar. İşçiler alçıyı yumuşak taş olarak çıkartır. Yük araçları molozlarının önlük dene bir bölgeye boşaltır. Önlük alçıyı bir taşıyıcıya koyar ve yol boyunca büyük taş parçalarını kırar. Sonrasında dev döner varilin içine gider. 8 dakika içinde taş kurutucu taş üstündeki nemi %5’ten - %10’a kadar azaltır ve alçıyı beyaza dönüştürür.

  Diğer durak bir gaz ocağıdır ve buna güğüm denir. Bu ocaktan alçılar geriye kalan nemleri buharlaşıncaya kadar 150 derecelik bir ısıyla yakılır. Bu güğümü beslemek için değirmenin ölçeceği starko adlı yumrulu taşlar konur. Bu buğday unu kıvamında kaliteli bir dozdur bu arada karıştırıcı tankta işçiler suyu çeşitli toz kimyasal, mineral ve kimyasal sabunla karıştırır. Kuru katkılar mamulün istenilen yapıda olmasını sağlar. Sabun tozu alçıyı yumuşatmak için hava kabarcıkları oluşturur. Bağımsız bir tankta alçının daha çabuk oluşması için starkoyu pedalla karıştırır. Ardından 2 bağımsız tankta meydana getirilen karışım bir araya getirilir.

  Şimdide alçı imal edilmeye başlanıyor. Tıpkı ince bir sandviçe benziyor. Ekmek ise kalın ve ağır kâğıt. Alçı hızla dönmekteyken makinenin yanındaki küçük kesici tekerleklerse her iki köşeden 3 cm’lik çizgiler çizmekte. Ardından makine alçıyı kâğıt üzerine yayar ve tıpkı sandviçin içini doldurur gibi kâğıdın alt ve üst kısmı alçı olur. Sonrasında kâğıt katlama aşamasına gelir. İşaretli çizgiler boyunca köşeler katlanır. Alt köşelerin üste, üst köşelerin alt gelmesi ve alçının içte saklanması kaidesi ile alt kesim üste çıkartılır. Katlanma sırasında herhangi bir kurumaya mahal vermemesi için su damlaları alçının kenarlarını sulamaktadır. Optik bir sensör alçının oyuklarının derinliklerini kontrol eder. İşte bu kısım 2 duvarı birbirini eklemek için kullandığınız bantla yakından ilgili bir aşamadır.

  Kesici artık alçıpen plakaları keser. Plaklar kesildikten sonra çatal uçlu ayırıcılar onu başka bir alana alır. Oyuk olan bölge duvarın yüzü olacağından fabrika yetkileri silindir taşıyıcıların üzerinde zarar görmemeleri için arka yüzün sürekli altta kalmasını kontrol eder. Bu gazla çalışan ocak yaklaşık 150metre uzunluğunda ve tam 8 bölgesi var. Fabrika bir seferde yüze yakın duvarı ocağa atabiliyor. Alçıları dört farklı ısıdan geçirmek 40 dakika sürüyor. Sıcaklık 350 dereceden başlıyor ve giderek azalıyor.

  Plakalar çift satılıyor. Bu yüzden makina bunları çifter çifter alıp öyle bantlıyor. Bantta yazılı olan marka alçının kalınlığına ve ebadına göre değişik yerlerde görünüyor. Bantta ayrıca müşteriye bunun ne tür bir alçıpan olduğu belirtiliyor. Bunlar ev yapımında kullanılan standart alçıpanlar.
  Alçıpanların banyo gibi nemli ortamlar için neme karşı dirençli türleri olanlarda var. Ayrıca yanmaz alçıpanlar genelde adliye ve ticaret merkezleri tarafından tercih ediliyor.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  alçı taşı denen maddedin işlemden geçirilerek bölme duvar, asma tavan vb.de uygulanan kartonlu alçı plakalara verilen addır
+ Yorum Gönder