+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda sağlıklı Kurban nasıl anlaşılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  sağlıklı Kurban nasıl anlaşılır
  KURBANLIK SEÇİMİ HAKKINDA BİLGİ

  sağlıklı Kurban.jpg

  Türkiye'de Kurban Bayramı süresince yaklaşık 2 milyon kurban kesildiğini, bunun çok önemli kısmının koyun olduğunu belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur, ''Tabii seçim ve kesim sırasındaki bilgisizlik nedeniyle, kurbanların yüzde 15 ile 20'lik bölümü heba oluyor. Dolayısıyla Kurban Bayramı'nın dini anlamının yanı sıra çok önemli ekonomik boyutu bulunmaktadır'' dedi.

  Uğur, kurbanlık olarak seçilen hayvanın, her şeyden önce sağlıklı olması gerektiğini ifade ederek, ''Belge düzenlenmiş, kayıtları bulunan hayvanların kurbanlık olarak seçilmesi gerekiyor. Hayvanın sağlıklı olup olmadığının tespiti için değişik kontrol şekilleri vardır. Kurbanlığı alırken gözlerine bakın. Cansız bakan kurbanlığı almayın. Sağlıklı kurbanlık hareketli olur, baygın durmaz. Hayvanın memesini, burnunu ve üreme organlarını kontrol edin. Tüyleri parlak ve temiz hayvanlar seçilmeli'' diye konuştu.

  Kurbanlık için ödenen bedelin karşılığında o hayvandan yeterli et alınmak istendiğini anlatan Uğur, şöyle devam etti: ''Bunun için alınacak hayvanın et durumunu belli eden bazı noktalar var. Biz bunlara 'kavram noktaları' diyoruz. Beline, duruşuna, ayaklarına ve genel vücut kondisyonuna, kuyruk sokumuna ve kuyruk bölgesine bakarak hayvanın etliliği ve yağlılığı tespit edilebilir. Sağrısı geniş ve düz, kısa ve doygun boyunlu, geniş sırtlı ve omuz yapısı daha gelişmiş hayvanlar seçilirse daha fazla et alınabilir. Türkiye bir hayvancılık bölgesi. Hayvanlarının büyük bir bölümü Doğu Anadolu Bölgesi'nden temin ediliyor. Hayvanların diğer bölgelere sevkiyatı sırasında da bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Müslümanların yerine getirmesi gereken ibadetlerden biride kubandır. kurban maddi durunmu iyi olan kişilere farzdır. müslümanlar kurbanlık görevini yerine getirirken kurbanın sağlıklı olmasına dikkat etmelidir.mesela kubanı alırken gözlerine baklamlı eğer hayvan cansız bir şekilde bakıyor ise bu hayvanı almayın ama canlı bakıyor ise bu sefer üreme organına , memelerine ve bunlar gibi başkayerlerine bakı ve kontrol edin eğer hiç bir sorunu yok ise bu hayvanı içiniz rahat bir şekilde alın.
+ Yorum Gönder