+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır

  CAMIN YAPISI HAKKINDA BİLGİ  kurşun geçirmez cam.jpg
  ‘Kurşungeçirmez cam’ deyimini hepimiz duymuşuzdur.Pek çok filmde zengin ya da korunması gereken insanların arabalarının camları kurşungeçirmezdir.
  Aynı şekilde makam araçlarının da camlarının kurşun geçirmediğini duyarız.Kırılgan bir madde olduğunu bildiğimiz camın kurşuna dayanabilmesi hepimizi şaşırtmıştır.Peki,nasıl oluyor da bunca hassas bir maddeye kurşun işlemiyor?

  Kurşun geçirmez cam ile normal cam ilk bakışta birbirlerinin aynıymış gibi görünür, ancak görünüm benzerlikleri burada biter. Sıradan cam tek kurşunla kırılıp paramparça olur. Kurşun geçirmez cam ise, camın kalınlığına ve ateş edilen silahın cinsine göre bir ya da daha fazla kurşuna dayanabilecek ve kırılmayacak niteliktedir. Cama bu özelliği ne kazandırıyor?

  Değişik üreticiler, farklı kurşun geçirmez camlar üretiyorlar ancak temel olarak üretim biçimi, sıradan cam tabakalar arasına polikarbon malzeme yerleştirilerek laminasyon yapmak olarak tanımlanabilir.
  Bu süreç sonucunda normal camdan daha kalın cam-gibi bir malzeme ortaya çıkar. Polikarbon sert ve saydam bir plastiktir, ve çoğunlukla da Lexan, Tuffak ya da Cyrolon gibi markalarla birlikte anılır. Kurşun geçirmez cam genellikle 7 mm ile 75 mm arasındaki kalınlıklarda üretilmektedir. Kurşun geçirmez bir cam parçasına doğru kurşun atıldığında kurşun camın dış tabakasını delecek ancak içerdeki polikarbon-cam malzemesinden yapılan lamine tabakalar kurşunun enerjisini soğurarak son tabakaya ulaşmasını engelleyecektir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  insan oğlu nekadar zeki neler neler yapılıyor çok hassas bir maddenin nasıl olurda bukadar sağlam yapıldığı inanılır gibi değil akıllı olmak böyle birşey
+ Yorum Gönder