+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Fotosentez olayının denklemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fotosentez olayının denklemi nedir
  Fotosentez olayının denklemi nedir

  FOTOSENTEZ OLAYI'NIN DENKLEMİ HAKKINDA BİLGİ VE RESİMLER

  Bitkiler, güneş enerjisinin yardımıyla birtakım inorganik bileşikler ve mineralleri ham madde olarak kullanıp ihtiyaç duyduklarında kendileri için enerji kaynağı görevini yapacak glikoz, üzüm şekeri gibi organik bileşikleri sentezlerler. Böylece güneş enerjisini bu organik bileşikler içinde depolamış olurlar. Bu arada karbondioksitteki karbonu (C) kullanıp suya oksijen verirler. Bitkilerin güneş enerjisini kullanarak gerçekleştirdikleri bu biyolojik dönüşüme fotosentez (asimilasyon) denir.


  Fotosentez olayının denklemi nedir.jpg

  peqf.jpg

  Bitkiler fotosentezle solunumda kullandıklarından daha çok oksijen üretirler.

  Gündüzleri (ya da ışık açık olduğu sürece) fotosentez yapan bitkiler, besin maddelerinde depolanmış enerjiyi açığa çıkarabilmek için balıklar ve aerobik bakteriler gibi hem gece hem gündüz oksijenli solunum yaparlar. Solunumda fotosentezin tersine oksijen kullanılır ve karbondioksit açığa verilir. Normal şartlar altında akvaryum bitkilerinin fotosentezle suya verdikleri oksijen, kullandıklarından çok daha fazladır. Bu yüzden bitkiler akvaryumda önemli bir oksijen kaynağıdırlar.
 2. Ziyaretçi

  süper cewap, biraz daha değişik ve azıcık daha uzun bir yazınız varmıydı
 3. FERAY
  Devamlı Üye
  süper cewap, biraz daha değişik ve azıcık daha uzun bir yazınız varmıydı

  Fotosentez Denklemi Hakkında Genel Bilgi

  Özümleme Fotosentez ya da Asimilasyon bitkilerde ışık enerjisi kullanılarak organik bileşiklerin üretilmesidir.

  Yeryüzündeki her canlı metabolizma etkinlikleri için gerekli olan enerjiyi temelde üç yoldan sağlar.

  Fotosentetik organizmalar ışık enerjisinden yararlanarak enerjiyi depolarlar ve organik bileşikler üretebilen canlılardır.

  İlk kez 1771 yılında Joseph Priestley bitkiler tarafından dışarı verilen oksijenin hayvanlar tarafından kirletilen havayı temizlediği fikrini ortaya atmıştır. Daha sonra 1779'da Jan Ingenhousz havanın temizlenmesinin yeşil bitkiler tarafından ışıkta yapıldığını açıklamıştır. 1804 yılında De Saussure fotosentez esnasında eşit hacimde CO2 ve O2 alış verişi olduğu buna benzer eşit hacimde bir gaz alış verişinin solunum esnasında da meydana geldiğini ileri sürmüştür. Yirminci yüzyılın başlarında tek hücreli yeşil su yosunlarında (Chlorella vulgaris) fotosentezle ilgili araştırmalar Warburg tarafından yapılmıştır.

  Genel Fotosentez denklemi:

  nCO2 + 2nH2O + Işık enerjisi ‡(CH2O)n + nO2 + nH2O

  Ancak heksoz şekerleri ve nişasta ana ürünler olduğundan genelde aşağıdaki spesifik (basit) denklem fotosentezin ifadesinde kullanılır: 6CO2 + 12H2O + Işık enerjisi ‡C6H12O6 + 6O2 + 6H2O + 673 Kalori

  Havadaki karbondioksit güneş enerjisi kullanılarak nişasta ve diğer yüksek enerjili karbonhidratlara dönüştürülür. Karbon kullanıldıktan sonra ortaya çıkan oksijen ise havaya bırakılır. Bitki daha sonra besine ihtiyaç duyduğunda bu karbonhidratlarda depoladığı enerjiyi kullanır. Bu bitkilerle beslenen canlılar da bitkide bulunan karbonhidratlardan enerji ihtiyaçlarını karşılarlar.

  Fotosentez olayının meydana gelebilmesi için gerekli olan maddeler ışık klorofil karbondioksit canlı organizmadır.
  Bazı yerleri klorofilli yani yeşil bazı yerleri ise klorofilsiz bir yaprak alınıp belirli bir süre ışıklandırılırsa yeşil kısımda nişasta oluştuğu renksiz olan kısımlarda ise oluşmadığı görülür.

+ Yorum Gönder


fotosentez olayının denklemi,  fotosentez denklemi,  fotosentez olayının denklemi nedir,  fotosentez olayı denklemi,  fotosentez olayinin denklemi,  fotosentez olayının denklenklemi nedir