+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Cat markasının tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cat markasının tarihçesi
  Cat Markasının Tarihi Hakkında Bilgi

  Caterpillar Inc. şirketinin hikayesi 19.yüzyılın sonuna Daniel Best ve Benjamin Holt’un çiftçilik için kullanılacak buharlı traktör sözünü tutmak için yaşadıkları deneyimlere kadar uzanmaktadır. 1904’de, bu büyük, buharla çalışan traktörler California tarlalarını 14 yıldır sürmekteydi, ve arasıra özellikle sağnak yağmurlarından sonra California’nın yumuşak toprağına gömülmekteydiler. Bu büyük traktörleri takımlarca atla bile saplandıkları yerden kurtarmak zor oluyordu. Benjamin Holt’un bir fikri vardı – neden yol da araçla birlikte taşınmasındı? 24 Kasım 1904’de, Holt No.77 test traktörünün istikamet tekerleklerine tahta blok bağlantılı lastik tırtılları. Sonuçlar etkileyiciydi ve modern traktör doğmuştu. Caterpillar, Caterpillar 30 ve Caterpillar 60 traktörleriyle ünlendi.


  kxw.gif


  Caterpillar, 15 Nisan 1925’de Stockton, California’nın Holt Manufacturing Şirketi ve San Leandro, California’nın C. L. Best Gas Traction Şirketi’nin birleşmesiyle Caterpillar Tractor Co. olarak oluştu. İlk yılın satışları $13 milyondu. Yıl 1929 olduğunda satışlar $52.8 milyona tırmanmıştı ve CAT 1930’lardaki Buhran sırasında da büyümeye devam etti. Holt Manufacturing Şirketi I.Dünya savaşı sırasında caterpillar yolu kullanımına öncülük etmişti.

  Şirketler birleştikten sonra, Caterpillar dizel motora geçilmesini de içeren birçok değişimden geçti. Caterpillar ürünleri Pasifik Savaşı sırasında havaalanı inşa eden ABD Donanması "Seabees"’leriyle ün kazandı. II.Dünya Savaşı’nı takiben şirket hızlı bir tempoda büyüyerek 1950’de ABD dışında ilk müşterek girişimini yaptı ve Caterpillar çokuluslu ortamda gelişiminin altını çizdi.

  Caterpillar ürünleri track-type traktörlerden hidrolik ekskavatörlere, kepçelere, motor greyderlere, karayolu dışında çalışan kamyonlara, lastik tekerlekli yükleyicilere, zirai traktörlere, dizel ve doğalgaz motorlara ve gaz türbinlerine kadar dağılım göstermektedir. İnşaat, yol yapımı, madencilik, ormancılık, enerji, ulaşım ve mal taşıma endüstrilerinde kullanılmaktadırlar.

  Caterpillar'ın crawler traktörleri I. Dünya Savaşı’nın bitimine yardımcı olan ilk askeri tanklara ilham kaynağı olmuştur. Makinalarının çoğu, Hoover Barajı’nın, İngiliz Kanalı’nın altındaki tünelin yapımına, Berlin Duvarı’nın yıkılmasına, tüm ABD’de şehirlerin ve mahallelerin inşaatına yardımcı olmuştur. Caterpillar 1982’nin en çok satan yönetim gurusu Tom Peters’ın Mükemmellik Arayaşında adlı kitabında “mükemmel” olarak tanımlanan şirketlerden biridir. 2. Meryem
  Bayan Üye

  cat yada caterpıllar diğer adıyla 89 milyar Amerikan dolarıdan fazla toplam varlıkları bulunan şirket 2009 yılında Fortune 500 sıralamasında 44. sırada yer almıştır
+ Yorum Gönder