+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Harley Davidson ne zaman kuruldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Harley Davidson ne zaman kuruldu

  Harley Davidson’ ın Tarihçesi


  1901’de William S. Harley’in 21 yaşında 7.07 kübik inç ve dört-inç düzentekerin yerini alacak küçük bir motor planı çizmiş olmasına rağmen şirket kuruluş yılını 1903 olarak varsaymaktadır. Motor, düzenli pedallı-bisiklet çerçevesinde kullanılmak üzere tasarlanmıştı.

  harley.jpg


  Sonraki iki yıl boyunca Harley ve çocukluk arkadaşı Arthur Davidson motor-bisikletleri üzerinde arkadaşları Henry Melk’in kuzeyakası makine mağazasını kullanarak çalışmaya devam ettiler. Arthur’un erkek kardeşi Walter Davidson’un yardımıyşa 1903’de tamamlandı. Tamamlandıktan sonra delikanlılar motor-bisikletlerinin Milwaukee'nin mütevazi tepelerini pedal yardımı olmaksızın fethedemediğini fark ettiler. Will Harley ve Davidsonlar ilk motor-bisikletlerini değerli bir öğrenme deneyimi olarak sıfırladılar.

  Yeni ve gelişmiş bir makina üzere çalışma derhal başladı. 28 pound ağırlığında gelen bu ilk "gerçek" Harley-Davidson motorsikletin 9-3/4 inçlik düzentekerli 24.74 kübik inçlik daha büyük bir motoru vardı.

  Yeni ve gelişmiş halka-iskelet modelin prototipi Davidson ailesenin arka bahçesinde 10 foot’a 15 foot bir barakada birleştirildi ve 8 Eylül 1904’de, Harley-Davidson motorsikletinin bilinen ilk takdimi olan, Milwaukee motorsiklet yarışına girdiğinde fonksiyonel hale gelmişti. Ocak 1905’de "Automobile and Cycle Trade Journal (Otomobil ve Motorsiklet Ticaret Jurnalı)"’ında küçük ilanlar vererek kendin-yap ticaretine sadece Harley-Davidson motorlarını satmayı teklif etti. Nisan olduğunda tamamlanmış motorsikletler sınırlı sayıda üretime başlamıştı. 1905’de arka bahçedeki barakada henüz bir düzineden az sayıda makina üretilmişti.

  1906’da Harley ve Davidsonlar ilk fabrikalarını Chestnut Caddesinde kurdular – Bu lokasyon Motor Şirketi’nin bugün de kurumsal merkezi olarak devam etmektedir. İlk Juneau Avenue tesisi mütevazi, 40 foot’a 60 foot, tek katlı ahşap bir yapıydı. O yıl 50 civarı motorsiklet üretildi. 2. Meryem
  Bayan Üye

  kuruluşu tam olarak 1903 yılına rastlar Harley-Davidson Motor Company, bir Amerikan motor şirketidir. Marka adı, şirketin kurucusu olan William Harley ve Arthur Davidson'ın soyadlarından gelmektedir
+ Yorum Gönder


harley davidson ne zaman kuruldu