+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Microsoft ne zaman kuruldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Microsoft ne zaman kuruldu

  MİKROSOFT KURULUŞU HAKKINDA BİLGİ

  Popular Electronics’in (Popüler Elektronik) Altair 8800’ü gösteren 1 Ocak 1975 tarihli sayısını okuduktan sonra Bill Gates yeni mikro bilgisayar MITS’nin (Mikro Enstrümantasyon ve Telemetri Sistemleri) yaratıcılarını arayarak, sistem için BASIC programlama dilinin implementasyonunu tanıtmayı teklif etti. Gates ne bir yorumlayıcısı ne de bir Altair sistemi vardı ama yine de demo’dan önceki 8 hafta süresince o ve Allen yorumlayıcıyı geliştirdi. Yorumlayıcı demo’da işe yaradı ve MITS Altair BASIC’i dağıtmayı kabul etti. Gates Harvard Universitesi’ni bırakarak MITS’in bulunduğu Albuquerque, New Mexico’ya taşındı ve orada Microsoft’u kurdu.


  microsoft.jpg

  Microsoft ismi tire işareti olmadan ilk kez Gates’in Allen’a yazdığı bir mektupta 29 Kasım 1975’de kullanıldı ve 26 Kasım 1976’da resmi bir ticari marka oldu. Şirketin ilk uluslararası 1 Kasım 1978’de Japonya’da "ASCII Microsoft" ünvanıyla kuruldu (şimdi "Microsoft Japonya"). 1 Ocak 1979’da, şiket Albuquerque’dan Bellevue, Washington’daki yeni evine taşındı. [22] Daha sonra CEO olarak Bill Gates’i takip edecek olan Steve Ballmer şirkete 11 Haziran 1980’de katıldı. Şirket 25 Haziran 1981’de yeniden yapılandırılarak ana eyaleti Washington’da anonim şirket haline geldi (adında bir değişiklik daha yaparak "Microsoft, Inc." olarak). Yeniden yapılandırmanın bir parçası olarak Bill Gates şirketin başkanı ve yönetim kurulu başkanı olurken Paul Allen başkanvekili oldu.

  Şirketin piyasaya sürdüğü ilk işletim sistemi 1980’de Unix’in bir varyantı oldu. AT&T’den bir lisans kanalıyla alarak adını Xenix’e değiştirdi ve işletim sistemini birkaç platforma yerleştirmek/ adapte etmek için Santa Cruz Operasyon’u kiraladı. Bu Unix varyantı Microsoft’un word işlemcisi Microsoft Word’e taban oldu. Orjinalde "Multi-Tool Word" (Çok-Araçlı Word) olarak adlandırılan, Microsoft Word "What You See Is What You Get" (Gördüğün Aldığındır) veya WYSIWYG temasıyla dikkate değer hale geldi. Word ayrıca koyu renkli metin gibi özellikleri olan ilk uygulamaydı. İlk defa 1983 baharında piyasaya sürüldü ve ücretsiz demonstrasyon kopyaları PC World’ün Kasım 1983 sayısıyla birlikte dağıtıldı, böylece bir dergiyle dağıtılan diske kayıtlı ilk program oldu. Ancak, birçok yazılım OEM’lerine (Orjinal Ekipman Üreticilerine) yeniden satış için lisans verilmesine rağmen Xenix son kullanıcılara hiçbir zaman direkt olarak satılmadı. 1980’lerin ortasında, Microsoft Unix işinden tamamen çıkmıştı. 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Halka açık bir şirket tipi biçiminde açılmıştır ABD'de 1976 tarihinde kurulmuştur Bill Gates önemli kurucularındandır yazılım alanında bir çalışması vardır 88,596 çalışanla birlikte hizmet vermektedir.
+ Yorum Gönder


microsoft ne zaman kuruldu