+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Pepsi ne zaman kuruldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Pepsi ne zaman kuruldu

  PEPSİ KURULUŞ TARİHİ VE HİKAYESİ

  Pepsi-Cola ilk olarak Kuzey Carolina, New Bern’de 1890’ların başında kimyager Caleb Bradham tarafından yapıldı. 1898’de "Brad'in içeceği " adı "Pepsi-Cola"’ya değiştirildi ve 16 Haziran 1903’de ticari marka olarak tescillendi. “Pepsi” kelimesinin kökeni hakkında bir kaç teori vardır.


  pepsi.jpg

  Şu anda PepsiCo web sitesinde tartışılan iki tanesi şunlardır: 1) Caleb Bradham “Pep Kola”yı yerel bir rakipten satın alarak adını Pepsi-Cola’ya değiştirdi. 2) "Pepsi-Cola" "Episcopal"- Bradham’ın eczanesinin karşısındaki büyük bir klisenin anagramıydı. Orjinal eczanenin sitesinde bunu kanıtlayan bir levha olmasına rağmen PepsiCo bu teoriyi inkar etmektedir. Başka bir teori ise Caeb Bradham ve müşterileri ismin kulağa iyi geldiğini düşündü veya gazlı içecek olduğu için içeceğin içinde bulunan bir çeşit “pep (enerji)”’den dolayı “Pepsi” adını verdiler. Başlangıçta Pepsi mide ağrılarını tedavi etmeyi amaçladığı için, birçok insan Bradham’ın Pepsi’yi hazımsızlık (mide ağrısı veya hazımsızlık) durumuyla veya pepsin kökünün (sıklıkla bozulmuş mideleri tedavi için kullanılan) bir defaya içerik olarak kullanılmasıyla eşleştirdiğini düşünmektedir. Gazlı su, şeker, vanilla, özel yağlar ve kola fındığından yapılmıştı.Orjinal reçetenin pepsin enzimi içerip içermediği tartışmalıdır. 1903’de, Bradham Pepsi-Cola’nın şişelenmesini eczanesinden kiraladığı bir depoya taşıdı. O sene, Bradham 7,968 gallon şurup sattı. Ertesi sene, Pepsi 6 onzluk şişelerde satılıyordu ve satışlar 19,848 gallona çıkmıştı. 1905’de, 1898’deki orjinal tasarımından sonra ilk yeniden logo tasarımını yaptı. 1906’da, logo yeniden değiştirildi. 1909’da, otomobil yarışı şampiyonu Barney Oldfield gazete ilanlarında "Erkekçe bir içecektazeleyici, diriltici, yarıştan önce iyi bir gergi" diyerek tavsiye etti.

  1923’de, Pepsico yüksek şeker fiyatları ve I.Dünya Savaşı’nın sonucu olarak iflas etti ve varlıkları satıldı ve Roy C. Megargel Pepsi ticari markasını satın aldı. Sekiz yıl sonra Pepsi yeniden iflas etti ve Pepsi-Cola yeniden formüle edildi. Büyük Buhran sırasında, Pepsi 1934’de 12 onzluk yeni şişesinin piyasaya sürülmesini takiben yeniden popülarite kazandı. Bir şişede 6 onz Coca-Cola yerine satılan 12 onz Pepsi Cola fiyat farkını bir reklamda jingle’ın ilk kez kullanıldığı kurnaz bir radyo reklam kampanyasıyla avantaja çevirdi. "Pepsi cola noktaya vurdu / 12 tam onz, bu çok fazla / 1 nickel’e iki katı / Pepsi-Cola sizin içeceğiniz," dolaylı yoldan Pepsi Cola’nın aynı fiyata satılan 12 onzluk şişeleri yerine 5 cent’e (nickel) satılan Coca-Cola’nın 6 onzluk şişelerine gönderme yaparak fiyata duyarlı müşterileri Pepsi’ye dönmeye teşvik etti. Ekonomik kriz zamanında gelen kampanya Pepsi’nin statüsünü patlattı. 1936’la 1938 arası PepsiCo'nun karı ikiye katladı. 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Pepsi bir içecek olarak bilinir dünya çapında çok tanınmış bir markadır tam olarak kuruluş tarihi 1898 yılların dadır.
+ Yorum Gönder