+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Ateş Saati Nedir Nasıl Çalışır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ateş Saati Nedir Nasıl Çalışır

  ATEŞ SAATİ HAKKINDA BİLGİ

  Ateş Saati ya da diğer ismiyle Mum Saati; Petrol lambasının alevi ile çalışan saat mekanizmasında, tüketilen yağın bölmeli bir saydam kapta izlenmesi ya da kısalan mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre zaman belirlenen saatdir.

  Ates Saati.jpg

  İlk olarak nerede kullanıldığı bilinmemektedir. Ancak bu çeşit saatler 520 yılına ait Çinli şair You Jiangu'nun bir şiirinde geçmektedir. Bu şiirde mum üzerindeki derecenin zamanın geçmesini belirlediği anlatılmaktadır. Aynı tip mumlar 10. yüzyılın ilk dönemlerinde Japonya'da da kullanılmıştır. Uzakdoğudaki bu ülkelerde tapınaklar başta olmak üzere çeşitli bitkiler dövülerek toz haline getirilip, sıkıştırılarak bir tüp içinde yerleştirilmesi ile ateşin ulaştığı yere göre zaman hesaplaması yapılmaktaydı.

  En bilinen mum saati ise İngiltere'de Kral Alfred tarafından kullanılmıştır. Büyük Alfred'in icadı saat, tamamı 72 penny ağırlığında, her biri 12 inç uzunluğunda, aynı kalınlıkta ve 12 eşit parça şeklinde işaretlenmiş 6 mumdan oluşmaktadır. Her mum tamamen 4 saatte ve her işaret 20 dakikada yanmaktadır. Mumlar ağaçtan yapılmış ve önü mumlar görünecek şekilde şeffaf koruma kutusu içinde durmaktadır.

  En gelişmiş modellerinden biri ise Ortadoğulu bilim adamı El Cezeri'nin 1206 yılında yaptığı saat kabul edilir. 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  asllına güzel bir saat klasik hoş bir görüntü ateş yandığı sürece mum azalacak ve skaladan saati öüreneceksiniz ama şayet ateş sönerse saatte durur
+ Yorum Gönder