+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Sodyum Hidroksit Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sodyum Hidroksit Nedir
  Sodyum Hidroksit Nedir ilgili bilgi


  Beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Su da kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Sodyum hidroksit, lâboratuvarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır.

  Periyodik cetvelde Na simgesi ile gösterilen ve atom numarası 11 olan element. Sodyum yumuşak ve kaygan bir metal olup alkali metaller grubuna aittir. Doğal bileşiklerin içinde (özellikle NaCl) bol miktarda bulunur. Yüksek oranda reaktifdir, sarı bir alevle yanar, su ile şiddetli reaksiyon verir ve havada hızla oksitlenir. Dolayısıyla, vazelin, gazyağı vb. gibi hava ve su ile temasını kesecek inert bir ortamda saklanması gerekir.

  Diğer alkali metaller gibi sodyum da, hafif, yumuşak, gümüşümsü beyaz renkte ve reaktif bir metaldir. Yüksek reaktif özellliğinden dolayı, doğada hiçbir zaman saf ve elementel halde bulunmaz. Sodyum metali suda yüzer; şiddetli bir şekilde reaksiyona girerek ısı çıkışına, yanıcı hidrojen gazı çıkışına ve kostik (NaOH) çözeltisi oluşumuna yol açar.

  Kan ve vücut sıvılarının sinir uyarılarının nakli, kalp faaliyetleri ve bazı metabolizma fonksiyonlarının düzenlenmesi için sodyum iyonları gereklidir. Pek çok insanın sodyumu, (sodyum klorür: NaCl) mutfak tuzu formunda gereğinden fazla tükettiği ve bunun da sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşüncesi oldukça yaygındır.
  Çok kolay yükseltgendiği için ametallerin birçoğuyla, özellikle hidrojenle, halojenlerle, kükürtle birleşir. İçinde belirli birçok bileşiğin bulunabildiği bir malgama vererek civa içinde çözünür.

  Sodyum Hidroksit Hakkında Bilgi
  Kimyasal Adı : Sodyum Hidroksit
  Ambalaj Şekli : 25 Kg çuvallarda
  Kimyasal Formülü : NaOH

  Tanımı ve Kullanım Alanı :
  Sodyum Hidroksit beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Suda kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır. Laboratuarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. Endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kâğıt, boya, deterjan endüstrisinde ve petrol rafinelerinde kullanılır. Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 5 dakika içinde sıcaklığı 50 Santigrat dereceye çıkar ve yaklaşık 15 dakika sıcak kalır.

  Kanalizasyon/Arıtma: Asit kontrolünde, kötü kokuyu arıtmada, boruları temizlemede, pH dengelemede)

  Kâğıt Sektöründe: Yapıştırıcı olarak, ısı ile yapılan matbaa baskılarında, gazete kağıdında)

  Kimyasal Madde Üretiminde: Sodyum Aluminat, Sodyum Siyanür, Silikat, PoliKarbonat, Titan Oksit, Zeolit üretiminde

  Tekstil: En son üründe artiklari uzaklaştırmada, beyazlatmada

  Deterjan, Sabun Sektöründe: STTP, Sodyum Hipo Klorur, Sabun, Fırın ve Boru Temizleyici madde yapımında

  İlaç Sektöründe: Sodyum Fenolate [ aspirin ve antiseptik] yapımında)

  Gıda Sektöründe: Yemeklik yağı arıtmada, meyve ve sebze kabuğu soymada, dondurmada

  İçecek ve Süt Sektöründe: Yağ temizlemede, su arıtmada, ekipman temizlemede

  Yapıştırıcı Sektöründe, Nişasta, Kostik, Su, Silikat: Birlikte Etiket Yapıştırıcı İmalatında Nişasta, Kostik, Su, Boraks: Birlikte Oluklu Mukavva Tutkal İmalatında
  Petrol Arama ve Doğal Gaz İşlemesinde Rafine ürünlerde asit kalıntılarını uzaklaştırmada, fenollerin çıkartılmasında, sondaj çamurunda pH dengelemede, sondajda
  kalsiyum ve bakterisitleri uzaklaştırmada)

  MADENCİLİK: Filtre Temizleyici (filtre havuzlarında) ve madenlerdeki asit unitesini temizlemede,

  Ayrıca kullanılan Sodyum Siyanür’ün pH değerini ayarlamada Kostik (Sodyum Hidroksit) veyahut Kireç (Kalsiyum Hidroksit)
  kullanılır.

 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Sodyum Hidroksit, bir çok maddenin yapımında kullanılır beyaz ve kaygan özelliği vardır bu yüzden sabunda en çok bulunan maddedir. Saf olarak insan vücudu ile temas ettiğinde kaşındırıcı özelliği vardır.
+ Yorum Gönder