+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Saf Madde Ve Karışım Arasındaki Farklar Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Saf Madde Ve Karışım Arasındaki Farklar Nelerdir
  Saf Madde ve Karışım  Çevremizde çeşitli amaçlarla kullanılan sayısız madde vardır.İşte bu maddelerin bir kısmı saf bir kısmı da karşım halindedir.

  Saf Maddeler
  Çevremizdeki bazı maddeler saf durumundadır. İçlerinde kendinden başka madde bulunmayan maddelere saf maddeler denir. Şeker tuz cam altın alüminyum gibi maddeler saf maddelerdir.

  Karışımlar
  Çevremizdeki bir çok madde karışımlar halindedir. Birden çok saf maddelerin kendi özelliklerini kaybetmeden bir araya gelmesiyle oluşan maddelere karışım denir. Toprak şekerli su limonata ayran ekmek süt reçel bal hava deniz suyu harç karışımdır.

  ÇözeltilerKatı sıvı yada gaz bir maddenin bir sıvı içerisinde dağılması sonucu oluşan saydam sıvı karışımlarına çözelti denir. Şekerli ve tuzlu su maden suyu gazlı içecekler deniz suyu çözeltilere örnektir. Şeker tuz gibi maddeler suda erimezler çözünürler

  Deniz suyu bir çözeltidir. Fakat tüm denizlerde tuzluluk oranı aynı değildir. Örneğin Akdeniz Karadeniz’e göre daha tuzludur. Bunun nedeni Akdeniz’de buharlaşmanın Karadeniz’de ise yağışların fazla oluşudur.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Çevremizde bazı maddeler içlerine başka birşey karıştırılmamış yani başka bir madde ile birleşmemiştir bunlar saf maddelerdir ancak karışım bir çok maddenin birbirine karışması ile oluşan maddelerdir.
+ Yorum Gönder