+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Metehan Kimdir Yaptığı önemli Işler Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Metehan Kimdir Yaptığı önemli Işler Nelerdir
  METEHAN İLE İLGİLİ KISACA BİLGİ


  Hüküm süresi: M.Ö. 209 – M.Ö. 174
  Tahta geçmesi: M.Ö. 209
  Unvanları: Tanhu, Şanyu
  Doğumu: M.Ö. 234
  Ölümü: M.Ö. 174
  Önce gelen: Teoman
  Varisi: Oğlu, Lao-Şang
  Sonra gelen: Oğlu, Lao-Şang
  Babası: Teoman
  Mete veya Mao-tun (d. M.Ö. 234 - ö. M.Ö. 174), M.Ö. 209 - M.Ö. 174 arasındaki Hun (Hiung-nu) hükümdarıdır.

  Hayatı

  Tahta Çıkış

  Babası Teoman, kendisi yerine üvey annesi Yenşi'nin oğlunu tahta çıkarmak istedi ve Mete'yi komşu kavim olan Yüeçilere(Yuezhi) rehin olarak gönderdi. Babası, ardından Yüezhi'lere savaş ilan ederek Mete'yi öldürttürmek istedi. Mete, babası Teoman Yüeçilerin topraklarına girmeden Yüeçilerin elinden kaçtı. Babası bu kadar zorlukları atlatmasının ardından hakkını vermek için emrine bir birlik verdi .Sonunda da Mete babasını,üvey annesi ve kardeşini öldürüp kağan oldu. (M.Ö. 209).

  Ok Hikayesi

  Çin kaynaklarına göre eğer okunu bir yöne yöneltirse emrindeki askerlerin hepsi o hedefe ok atarak hemen yokederdi. Bunu sıkça yapardı. Bir gün okunu en sevdiği atına çevirdi. Askerlerinden bazıları tereddüt etti. Bunun üzerine okunu sırayla tereddüt edenlerin üzerine çevirdi. Atına ok atmakta tereddüt eden askerlerinin hepsi atılan oklarla öldürüldü. Böylece küçüklükten beri oynadığı okunu hedefe çevirme oyunu emirlerinin tartışılmazlığını da perçinledi. Bir gün emrinde demir disiplini ile yetiştirdiği 10 bin askeri varken okunu babasının üzerine çevirdiğinde askerlerinden hiçbiri tereddüt etmemişti
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Metehan okçuluğu ile ün salmış ve çocukluğundan beri iyi bir savaş eğitimi görmüştür. Tahta babasını üvey annesini ve kardeşlerini öldürerek çıkmıştır ayrıca saltanatı boyunca bir çok zafer elde etmiş büyük komutanlardan biri olmuştur.
+ Yorum Gönder