+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Network & İnternet Forumunda Yandex Yeni Arama Motoru Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Yandex Yeni Arama Motoru

  Yandex Yeni Arama Motoru Hakkında Bilgi
  İlk önce şu soruları cevaplayalım;
  Yandex Nedir ? Yandex Arama Motoro Nedir. Yandex Arama Motoru . Henüz 2 ay önce Türkiye pazarına girdiler ama sanki uzun süredir bizi tanıyormuş gibiler. “Türkiye’ye sizi daha iyi anlamak, öğrendiklerimizi yansıtmak için geldik” diyorlar. Sahiden nedir bu Yandex arama motoru, ve rakiplerinden farkı ne?
  Yandex arama motoru, bundan 2 ay önce Türkiye piyasasına girdiğinde açıkçası arama sonuçlarında bu kadar iyi bir performans ortaya koyacaklarını beklemiyorduk. Ama geldikleri günden itibaren dilimizi konuşmaya başladılar, sadece 2 ay içinde Türkiye’de daha önce hizmete sunulmamış servisleri gündeme getirdiler ve 15 yıla yaklaşan tecrübeleriyle Türkiye arama motoru pazarının hakiminin karşısında dimdik durmaya hazırlar.
  Peki nereden geldiler, burada ne yapmayı amaçlıyorlar ve Türkiye pazarında var olmak için stratejileri neler? Detayları Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov ile konuştuk.
  Yandex olarak Türkiye’ye gelmeye nasıl karar verdiniz?
  Arama motorları pazarı konusunda Türkiye’de rekabet yoktu. Hakim arama motorunun neredeyse yüzde 100 pazar payına sahip olduğu bir ortam mevcuttu. Bu durumu değiştirmek, insanlara mantıklı bir alternatif sunmak, pazara rekabet ve denge getirmek istedik.

  Farklı yönleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?
  Bizim yaklaşımımız bu alanda faaliyet gösteren diğer şirketlerden daha farklı. Biz her şeyden önce gittiğimiz pazarda yerel düşünmeye çalışıyoruz ve ürünlerimizde hedef pazardaki kullanıcıların beklentilerine uygun değişikliklere gidiyoruz yandex arama motoru.
  Bu yaklaşım sadece dili yerelleştirmeyi kapsamıyor. Örneğin arama yaparken insanlar F tuşuna bastığında arama önerileri getirirken bir başka ülkede ‘Florida’ ilk öneri olarak belirirken, Türkiye’de ‘Facebook’ ilk sırada öneriliyor. Aynı şekilde hava durumu bilgisini sunduğumuz servislerde pozitif hava sıcaklığının karşısında yer alan + simgesini kaldırdık, çünkü Türkiye’de sıfırın altında hava sıcaklığı – ile ifade edilirken sıfırın üzerindeki hava sıcaklığını sadece rakamla ifade etme alışkanlığı var.
  Başka… Mesela Rusya’da yollar geniş ve çok şeritli, Türkiye’de ise nispeten dar. Dolayısıyla harita uygulamamızı bu tarz yolları daha net ifade edebilecek şekilde özelleştirme yoluna gittik. Hız algısı da ülkeden ülkeye değişir. Bir ülkede saatte 40 kilometre hıza normal derler, bir başka ülkede saatte 50 kilometre hız bile yavaş sayılır. Bazı ülkelerde panoramik görüntülerde yüz ve plakaları görüntülemenize ses çıkarmazlar, bazılarında bunu yapmak yasaktır. Çözümünüzü ona göre uydurmanız gerekir.
  Bunlar sadece ilk anda aklıma gelen küçük detaylar. Yerelleştirme derken sadece dilin yerelleştirilmesinden değil, aynı zamanda bu tarz detayların göz önüne alınmasından bahsediyoruz. Üstelik bu öğrenebilen bir sistem. Bu konuyla ilgili olarak Türkiye pazarına girmeden önce 11 ay süren özel bir çalışma gerçekleştirdik. Piyasaya girmemizin ardından ziyaretçilerimizin kullanım alışkanlıklarını da göz önüne alarak sürekli yeni şeyler öğreniyor ve altyapımızı bu yeni ihtiyaçlara uyum sağlayacak şekilde geliştiriyoruz.

  Arama motoru olarak sunduğunuz özel hizmetler neler?
  Biz arama motoru olarak işin içerik üretme tarafında değiliz, hiçbir zaman da olmadık. Bizim yaptığımız şey veri madenciliği, yani topladığımız içeriği farklı şekillerde sunarak farklı sorulara ve ihtiyaçlara cevap vermek.
  İçeriği toplama konusunda bazı ortaklıklarımız var. Örneğin hava durumu bilgisini bir içerik ortağından alıyoruz. Harita ve trafik bilgisi de GPS ile alınıp analiz edilerek veriye dönüştürülüyor.

  Türkiye’de ilk aşamada İstanbul ve Ankara’da canlı trafik bilgisi hizmetini devreye soktunuz, denediğimiz kadarıyla gayet de güzel çalışıyor. Buradaki bilgiyi nereden alıyorsunuz?
 2. Sultan
  Devamlı Üye

  Yandex yeni arama motoru günümüzde fazla kullanılmamaktadır. Yeni olduğu halde insanların ilgilerini çekmiyor. Google insanların ilgisini çekip başka arama motorunu kullanmıyorlar.
+ Yorum Gönder