+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda atom bombası nükleer bomba ve hidrojen bombasının yaydığı radyasyon etkisi ne kadar sürer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  atom bombası nükleer bomba ve hidrojen bombasının yaydığı radyasyon etkisi ne kadar sürer
  atom bombası nükleer bomba ve hidrojen bombasının yaydığı radyasyon etkisi ne kadar sürer

  Radyasyonun etkisi radyasyonu yaratan kaynağa, radyasyonun etkilendiği canlı ya da cansız cisme göre değişir.
  Radyasyonun yayıldığı yerde hiçbir canlı bulunmasa bile toprağın yıllar sonra ekilmesiyle elde edilen bitki vb.lerde dahi etkilenme görülmektedir.
  Hatta radyasyonun etkilediği ama iyileşen saptanan insanların, radyasyondan etkilenen yörelerde yaşayan insan ya da hayvanların yeni nesillerinde "gen bozulmalarının" da olabileceğini bilim adamları belirtmektedirler.
  Bu nedenle radyasyonun etkisi 1 yıl ya da 5 yıl sürer gibi bir zaman diliminden söz edemeyiz.

  Aşağıya, konuyla ilgili 2 yazı ekliyorum. Lütfen inceleyiniz.

  Radyasyon'un zararları:
  X Işınları, ultraviyole ışınlar, görülebilen ışınlar, kızıl ötesi ışınlar, mikro dalgalar, radyo dalgaları ve manyetik alanlar, elektromanyetik tayfın parçalarıdır. Elektromanyetik parçaları, frekans ve dalga diye tanımlanır. boyları ile tanımlanır. Ultraviyole ve X ışınları çok yüksek frekanslarda olduğundan, elektromanyetik parçalar kimyasal bağları kırabilecek enerjiye sahiptir. Bu bağların kırılması iyonlaşma
  İyonlaşabilen elektromanyetik radyasyonları, hücrenin genetik materyali olan DNA'yı parçalayabilecek kadar enerji taşımaktadır. DNA'nın zarar görmesi ise hücreleri öldürmektedir. Bunun sonucunda doku zarar görür. DNA'da çok az bir zedelenme, kansere yol açabilecek kalıcı değişikliklere sebep olur.
  Maden işletme yataklarında, doğal su kaynakları içerisinde ve toprakta; gerek insan faaliyetleri sonucu, gerekse doğal olarak bulunan radyoaktif maddeler besin zincirine (bitkilere) girerek, oradan da hayvan ve insanlara geçmek suretiyle ölümle sonuçlanan çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır.
  Radyoaktif kirleticiler özellikle insan, hayvan ve bitki sağlığına olumsuz etkiler yaparak çevreyi ve ekolojik dengeyi bozmaktadır. Ayrıca radyasyon, canlılarda genetik değişikliklere de yol açmaktadır. Radyasyonun etkisi; cins, yaş ve organa göre değişmektedir. Çocuklar ve büyüme çağındaki gençler ile özellikle göz en fazla etkilenen organ olup; görme zayıflığı, katarakt ve göz uyumunun yavaşlamasına sebep olmaktadır. Deri ise, radyasyona karşı daha dayanıklıdır.
  Radyasyonun zararları genellikle zamanla ortaya çıkan bir etki olup, ani etki ancak atom bombalarının yol açtığı ölümler ve yüksek radyasyondaki yanmalar şeklinde kendini göstermektedir.
  Geçmişte yapılan nükleer silah denemelerinden dolayı radyoaktif maddelerle yüklenmiş toz bulutları, atmosferin yüksek tabakalarına ve stratosfere yerleşerek, radyoaktif yağışlar halinde yavaş yavaş yeryüzüne inmekte ve çevrenin, özellikle yüzeysel suların kirlenmesine sebep olmaktadır. 1960'lı yıllarda en yüksek seviyeye çıkmış olan radyoaktif yağışlarda, nükleer silah denemelerinin havada yapılmasının yasaklanması sonucu, 1970'li yıllardan sonra azalma görülmüştür.
  Çevre sorunları sınır tanımaksızın artmakta ve çeşitli kirleticiler kilometrelerce uzaklara taşınarak etki gösterebilmektedir. Örneğin; Çernobil kazası nedeni ile yayılan radyoaktif atıkların, toprak ürünlerinde yol açtığı kirlilik bilinmektedir. Çernobil reaktöründe oluşan kazada, doğrudan etki sonucu 30'dan fazla insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmış, sakatlanmış ve hastalanmıştır. Binlerce insan ise belirtileri sonradan çıkacak olan genetik etkilerle, nesilden nesile geçebilecek kalıcı izler taşımaktadır. Çernobil'deki kaza sebebiyle atmosfere karışan radyoaktif maddelerin, atmosferik hareketlerle: uzaklara taşınmasıyla, düştükleri yerlerde radyasyona sebep olmuştur. Bu olaydan en çok ülkemizin Çernobil'e yakın olan Karadeniz Bölgesi'nin etkilendiği tespit edilmiştir. (Kaynak: Vikipedi)  Radyasyonun Etki Süresi:
  Radyasyonu yayan elementin yarı ömrü belirleyicidir radyasyonun etki süresinde. Bir radyoaktif elementin yarı ömrü ise o elementin kütlesinin yarıya inmesi için geçen süredir. Yani radyoaktif elementler her geçen yarı ömürlerinde iki kat azalırlar, tamamen yok olmazlar ama etkisinin minimuma indiği bir nokta vardır o elementin. Bazı radyoaktif elementlerin yarı ömürleri birkaç yılı bulurken bazıların ki ise sadece birkaç saniyedir. (Kaynak: E-bilge.com)
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  İlk atom bombasını kullanan Amerika olarak biliniyor, Ama ilk atom enerjini silahlarda kullanmayı düşünen ve kısmende olsa kullanan ülke Almanyadır. Almanyada ilk olarak nazi almanyasına atılması düşünülmüştü, Almanya savaşta yenilince hiroşimaya atıldı ilk bomba.
+ Yorum Gönder


atom bombasının yaydığı radyasyon,  atom bombası radyasyon,  hidrojen bombası etkileri,  hidrojen bombasının etkileri,  hidrojen bombası radyasyon yayar mı,  atom bombasının etkileri