+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Bilgi Sosyoloji bölümü mezunlarının iş imkanları nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bilgi Sosyoloji bölümü mezunlarının iş imkanları nedir?
  Sosyoloji bölümü mezunlarının iş imkanları nedir

  Adı dışında özellikleri fazla bilinmeyen meslekler, toplum tarafından kuşkuyla karşılanmakta ve iş olanakları hakkında endişeler olabilmektedir. Sosyolog, toplum bilimci demektir ve sosyologlar, araştırma kurumlarında, danışmanlık merkezlerinde, insanın ve toplumun söz konusu olduğu her yerde çalışabilmektedirler. Daha önce de bütün meslekler için söylediğimiz gibi (mühendislik dalları, mimarlık, işletme vb.) bu alanda da ne kadar donanımlıysanız, iş bulma şansınız da o kadar yüksektir.
  Alttaki yazıyı ve linki inceleyin.

  Toplum bilimi ya da sosyoloji, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır. Bu disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar bireylerin veya birlik, grupkurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır.

  Toplum bilimi alanında çalışan bir kişiye de toplum bilimci (sosyolog) denir. Bir akademik disiplin olarak toplum bilimi bir sosyal bilim olarak kabul edilmektedir. Birçok sosyolog bir veya daha fazla uzmanlık alanında veya altdallarında çalışmaktadır.

  Birçok toplum bilimci akademi dışında yararlı araştırmalar yapmaktadır. Bulguları eğitimcilere, yasa yapıcılara, yöneticilere, yenilik yapmak isteyenlere, iş dünyasının liderlerine ve toplumsal sorunları çözme ve toplumsal politikalar oluşturma konusuyla ilgilenenlere yardımcı olmaktadır.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Sosyoloji Nedir


  Sosyoloji en basit tanımıyla insanların ve toplumsal kurumların ilişkilerini araştıran bilim dalıdır. Bireylerin ve değişik sosyal grupların birbirleriyle ve toplumun geneliyle nasıl bir etkileşim içinde oldukları Sosyolojinin başlıca inceleme alanıdır. Bu ilişki ağlarında ekonomi, siyaset, din ve kültür gibi etkenlerin oynadığı roller özellikle önemlidir. Ekonominin siyasi hayata, dinin aile hayatına etkileri gibi toplumsal hayatı ilgilendiren makro ölçekli analizler bu incelemenin önemli bir parçasıdır. Sosyologlar, tüm bu dinamikleri göz önünde bulundurarak bir toplumun hangi sebeplerle bir arada olduğunu ve hangi sebeplerle çözülebileceğini analiz etmeye çalışır.

  Ülkemizin tarihten günümüze süregelen dinamik ve çokkültürlü yapısının yanısıra, evrensel düzlemdeki hızlı ve çok boyutlu değişimlerin analitik ve çokyönlü bir perspektifle değerlendirilmesi gerekliliği günümüzde Sosyoloji bölümünü daha da ön plana çıkarmaktadır.


+ Yorum Gönder