+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Enerji kaynaklarının kullanım alanları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Enerji kaynaklarının kullanım alanları nelerdir
  Enerji kaynaklarının kullanım alanları nelerdir kısaca bilgi verirmisiniz? 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Enerji kaynakları, herhangi bir yolla enerji üretilmesini sağlayan kaynaklardır. Dünya üzerindeki enerji kaynakları, klasik ve alternatif kaynaklar olmak üzere ikiye ayrılır.
 3. ACİLSERVİS
  Administrator
  Enerji üretmek amacıyla kullanılan kaynaklardır. Dünya genelinde iki tür enerji kaynakları kullanılmaktadır. Bunlar; klasik ve alternatif enerji kaynaklarıdır.Alternatif enerji kaynakları aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynağıdır ve klasik enerjinin oluşumunda kullanılır.

  Yenilenebilir Enerji Kaynakları
  Rüzgar, güneş,hidrojen, hidroelektrik, jeotermal enerji kaynaklarıdır. Bu enerji kaynaklarının temel özellikleri doğada sürekli var olması ve yenilenebilir olmasıdır.

  Güneş Enerjisi:
  Güneş ışığından faydalanılarak üretilen enerji çeşididir. Güneşin çekirdeğin yer alan füzyon süreci ile dünyaya ulaşan enerjidir. Ayrıca güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi de füzyon sürecinden meydana gelmektedir.

  Rüzgar Enerjisi:
  Temiz, bol ve yenilenebilir olması ve dünya genelinde hemen hemen her yerinde faydalanma imkanı olan bir enerji çeşididir. Türbini denilen büyük pervaneli, yüksek kuleler ile enerjiye dönüştürülmektedir.

  Jeotermal Enerji:
  Yeryüzünün kabuğunda doğal halde bulunan enerjidir. Yeryüzüne sıcak su olarak çıkması ile faydalanılır. Kaplıcalar eski çağlardan beri ilk jeotermal kullanım alanlarıdır.

  Dalga Enerjileri:
  Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan dalga enerjisi deniz ve okyanus gibi yoğun su bulunan yerlerde meydana gelen dalgaların enerjisinde faydalanılmaktadır.

  Gel-Git ve Akıntı Enerjileri:
  Gel-git ya da okyanus akıntıları sonucunda yer değiştiren su kütlelerinin içindeki kinetik ya da potansiyel enerjiyi elektriğe dönüştürülmesi anlamına gelir. Gel-git enerjisinden faydalanmak için koyların ağzı barajla kapatılır gelen su tutulur, çekilme sonrasında yükseklik farkından faydalanılarak türbinler ile elektrik üretilir.

  Hidrojen Enerjisi:
  Birincil enerji kaynaklardan üretilen bir yakıttır. Temiz bir enerji kaynak olduğundan önemli bir elementtir. Dünyada saf halde bulunmayan hidrojen üretilmesi de pahalıdır. Su ve doğal gaz elementlerden ayrıştırılarak üretimi yapılır. Bazı otomobiller benzin ve hidrojen karışımı yani hibrid yakıtı ile çalışmaktadır.
+ Yorum Gönder