+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Bilgi Ezop, Lafonten ve Beydeba'nın eserlerinin genel özellikleri nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bilgi Ezop, Lafonten ve Beydeba'nın eserlerinin genel özellikleri nedir?
  Bilgi Ezop, Lafonten ve Beydeba'nın eserlerinin genel özellikleri nedir?


  Öykünce ya da fabl, sonunda ders verme amacı güden, güldüren ve düşündüren genellikle manzum öykülerdir.genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşmasıdır.
  Fablların kahramanları genellikle havyanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır.
  Dünyanın en ünlü fabl yazarları Ezop ,Jean de La Fontaine ve Beydeba'dır. Ezop'un fablları M.Ö. 300 yılında derlenerek yazıya geçirilmiştir. ABD'li James Thurber ve İngiliz George Orwell çağdaş fabl yazarlarıdır. Fablı ilk olarak yazanlar Hititlerdir. Hititler fablları taş tabletlere yazıp resimliyorlardı.

  Özellikleri


  İnsanlar arasında cereyan eden olayları hayvanlar bitkiler ya da cansız varlıklar arasında geçiyormuş gibi göstererek bu yolla insanlara ahlak ve ibret dersi vermek, örnek göstermek ya da bir düşünceye güç kazandırmak isteyen bir çeşit masaldır.
  Teşhis ve intak sanatları üzerine kurulmuştur.
  Dünya edebiyatında ilk ve önemli fabllar Hint yazarı Beydeba’ya aittir. Beydeba'nın fablları Kelile ve Dimne adlı bir eserde toplanmıştır.
  Türkçedeki ilk örneği Şeyhi tarafından yazılan Harname'dir.
  Fabllar manzum(şiir) veya nesir(düz yazı) biçiminde yazılabilirler.
  Fabldaki olay serim-düğüm-çözüm planına uygun olarak yaşanır
  Ve insanların hayal gücünü arttırır.
 2. Fatma
  Administrator

  Fabl öykülerin kahramanları hayvanlardır. Hikayenin yeri konusu farklıda olsa kahramanları konuşan hayvanlardır. Fablın en tanınan yazarı La fontaine'dir.
+ Yorum Gönder


ezop beydeba la fontaine hakkında bilgi,  ezop beydeba ve lafontenden fabl örnekleri,  ezop beydeba la fontaine hakkında kısa bilgi,  la fonten ile ilgili bilgiler,  ezop lafonten ve beydeba eserlerinin genel özellikleri,  ezop beydeba lafonten kimdir hakkındabilgi