+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Bilgi Gürültü kirliliğinin sebepleri nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bilgi Gürültü kirliliğinin sebepleri nelerdir?
  Gürültü kirliliğinin sebepleri nelerdir

  Gürültü

  İnsanlar üzerinde olumsuz etki yapan ve hoşa gitmeyen seslere gürültü denir. Özellikle büyük kentlerimizde gürültü yoğunlukları oldukça yüksek seviyede olup, Dünya Sağlık Örgütü'nce belirlenen ölçülerin üzerindedir.

  Gürültü Kirliliği

  Kent gürültüsünü artıran sebeplerin başında trafiğin yoğun olması, sürücülerin yersiz ve zamansız klakson çalmaları ve belediye hudutları içerisinde bulunan endüstri bölgelerinden çıkan gürültüler gelmektedir. Meskenlerde ise televizyon ve müzik aletlerinden çıkan yüksek sesler, zamansız yapılan bakım ve onarımlar ile bazı işyerlerinden kaynaklanan gürültüler insanların işitme sağlığını ve algılamasını olumsuz yönde etkilemekte, fizyolojik ve psikolojik dengesini bozmakta, iş verimini azaltmaktadır.


  Gürültünün insan üzerindeki etkilerini 4'e ayırabiliriz:

  1.Fiziksel Etkileri:
  Geçici veya sürekli işitme bozuklukları.

  2.Fizyolojik Etkileri:
  Kan basıncının artması, dolaşım bozuklukları, solunumda hızlanma, kalp atışlarında yavaşlama, ani refleks.

  3.Psikolojik Etkileri:
  Davranış bozuklukları, aşırı sinirlilik ve stres.

  4.Performans Etkileri:
  İş veriminin düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması.

  Gürültüye maruz kalma süresi ve gürültünün şiddeti, insana vereceği zararı etkiler. Endüstri alanında yapılan araştırmalar göstermiştir ki; işyeri gürültüsü azaltıldığında işin zorluğu da azalmakta, verim yükselmekte ve iş kazaları azalmaktadır.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre; meslek hastalıklarının %10'u, gürültü sonucu meydana gelen işitme kaybı olarak tespit edilmiştir. Meslek hastalıklarının pek çoğu tedavi edilebildiği halde, işitme kaybının tedavisi yapılamamaktadır.

  Gürültüyü Azaltmak İçin Alınabilecek Tedbirler:
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  İnsanlar üzerinde olumsuz etki yapan ve hoşa gitmeyen seslere gürültü denir. İnsanlar üzerinde olumsuz etki yapan ve hoşa gitmeyen seslere gürültü kirliliği denir.
+ Yorum Gönder