+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Erime ve Donma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Erime ve Donma
  Erime ve Donma

  Erime nedir, Erime ne demek, Erime hakkında bilgi, Donma, Donma nedir, Donma ne demek, Donma hakkında bilgi, Endotermik nedir, Ekzotermik nedir, Erime Isısı nedir,

  Isı etkisi ile maddenin fiziksel yapısında değişiklikler oluşur. Bir maddenin katı, sıvı veya gaz fazında yada durumunda oluşuna o maddenin hali denir. Bir halden diğer bir hale geçmesine de hal değiştirme denir.

  Erime : Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir.
  Donma : Sıvı bir maddenin ısı vererek katı hale geçmesine donma veya katılaşma denir.
  Erime Sıcaklığı : Katı bir maddenin sıvı hale geçtiği sıcaklık derecesine erime noktası veya erime sıcaklığı denir. Ör: buz 0ºC erir.

  Saf bir maddenin sabit basınç altında belli bir erime sıcaklığı vardır. Aynı maddenin erime ve donma sıcaklıkları aynıdır. Erime ve donma süresince sıcaklık sabit kalır. Erime ve donma sıcaklığı madde miktarına bağlı değildir. Erime veya donma noktası maddeler için ayırt edici özelliktir.

  Endotermik : Dışarıdan ısı alarak gerçekleşen olaylara denir.
  Ekzotermik : Dışarıya ısı vererek gerçekleşen olaylara denir.
  Erime Isısı (Le): Erime sıcaklığındaki katı bir maddenin birim kütlesinin (1 gr) sıvı hale geçmesi için gereken ısı miktarıdır.

  Erime ısısı Le ile gösterilir. Birimi Cal / g dır. Q = m . Le
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  ERİME NEDİR

  Bir Katının ısı alarak sıvı hale geçmesidir.Sıvı hale geçmeye başladığı sıcaklığa erime noktası denir.
  Erime, bir maddenin katı halden sıvı hale geçmesine denir. Erime olayının meydana geldiği sıcaklığa erimeErime, donmanın tersi olarak da ifade edilebilir.

  DONMA NEDİR

  Donma Nedir, Donmalarda İlk Yardım


  Şiddetli ve devamlı soğuğun etkisiyle dokularda yıkımlanma ve yüzlek kan damarlarında fonksiyon bozukluğu oluşmasıdır. Baş ağrısı, görme bozukluğu, dermansızlık ve uyku hali soğukta kalan kişinin zayıf olması, uzun süre soğukta kalması ve soğuk rüzgarın direkt çarpması gibi nedenler donmayı çabuklaştırır.

  Kan dolaşımının bozulmasının sonucu bazı organlarda ya da vücudun tümünde katılaşma görülür.

  Donma üşüme ile başlar. Derideki kıllar dikleşir. Derinin düzlüğü kaybolur, tavuk derisi görünüşünü alır. Yer yer eritem daha sonrada morarma görülür. Yavaş yavaş kangren oluşmaya başlar. Kılcal damarlarda spazm meydana gelir, hücre sıvıları donarak kristalleşmeye başlar. Kapillar sirkülasyon ve madde alış verişi durur. Kristalleşmeden sonra dokularda hücre ölümleri başlar. Sonuçta doku ölümleri nekroz-gangren başlar. Vücut ısısı 31°C ye düşünce tüm sistemlerde fizyolojik yetmezlik, kalp durması ve beyin kanaması meydana gelerek ölüm gerçekleşir.

  Donma olayı iki biçimde olabilir. Birincisi lokal (bölgesel) donma, ikincisi genel donmadır. Soğukluk hissi, uyuşukluk, hareket edememe, halsizlik, donmaya başlayan bölgede kızarma, sonra solukluk, sertlik ve soğukluk, ağrı, yanma ve morarmayı takiben dokularda damar tıkanması, büller ve veziküller oluşmaya başlar. Hücre duvarının yıkımı ile plazma sızmasına bağlı olarak ödem meydana gelir. Organlarda duyu azalması ve renk değişikliği olur. Kan dolaşımı zayıflar. Buna bağlı olarak ağır bir uyuşukluk ve önüne geçilmez bir uyku hali görülür. Uyku derinleşirken donmada genelleşmektedir. Uyku içinde ölüm meydana gelerek donma tamamlanır. Donmanın genel veya lokal oluşuna göre ilk yardım ve tedavi iki bölüme ayrılır. Herşeyden önce donma tehlikesi geçiren bir kimsenin birden bire sıcağa alınması ölümü çabuklaştırır. Ayrıca donan bölgenin (organın) kar veya başka şeylerle ovulmasıda yanlıştır. Çünkü deri altı dokularında travmalara neden olur. Donan organ veya bölge yavaş yavaş, 15°C den başlamak üzere ılık su veya ısı ile ısıtılmaya çalışılır. Genel yolla ısıtıcılarda sıcak içecekler içirilir. Alkol kesinlikle verilmez. Donmada masaj travmatik etki yapar. Hafif bir masaj ve ovma yapılabilir. Oluşan veziküller patlatılmaz gazlı bez ile sarılarak kapatılır.

  Genel donma durumunda ise, donmakta olan kazazede hastanede tedavi edilmelidir. Çünkü pratik uygulamaların yanında tıbbi tedavi gereklidir. Ancak kış şartlarında ulaşılan ilk ev veya kapalı mekanlarda donan kazazedeyi tedavi etme zorunluluğu vardır. Prensip olarak 31-32oC’lik bir ortamda tedaviye alınmalıdır. Bu ortam hava ve su olabilir. Yüksek ısı uygulanması tehlike oluşturur. Hasta trendelenburg pozisyonuna alınır. 15°C’den giderek artan 37°C’ye kadar bir ılık su banyosu yaptırılır. Bu imkan yoksa aynı ısıdaki suya batırılmış kompresler uygulanır. Kol ve bacaklara sert masajlar yapıp ovmakta tehlikeli olup yüksek ısı uygulanması son derece yanlıştır. Çünkü yüksek ısı uygulanması, ani kristal çözülmesine dolayı*sıyla hücrelerin çatlamasına ve trombozların meydana gelmesine neden olur. Dolaşıma katılan trombozlar dokularda damar tıkanması (embolilere) neden olarak ölümlere neden olur. Hastanın bilinci yerinde ise sıcak ve şekerli içecekler verilir. Tıbbi tedavi için hastaneye sevk edilir.

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Kristal ve saf olan bir madde belirli bir sıcaklıkta katı halden tamamen sıvı hale geçerler, o sıcaklığa o maddenin erime noktası da denir.
+ Yorum Gönder