+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Füzyonun oluşabilmesi için gerekli şartlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Füzyonun oluşabilmesi için gerekli şartlar
  FÜZYONUN OLUŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

  Sıcaklık: Füzyon tepkimesinin oluştuğu sırada gereken ısıdır.

  Lawson Kriteri: Var olan plazmanın dağılmadan hapsedilebilmesi için gerekli zamanın ve plazma yoğunluğunun ilişkisi olarak bilinir.
  Bir füzyon tepkimesinde gerekli enerjiyi elde edebilmek için reaksiyonun düşük sıcaklıkta oluşması, yüksek enerji açığa çıkarması, büyük bir tesir kesitine sahip olması, tepkimeye giren maddelerin kolaylıkla bulunabilmesi, plazmanın yeniden ısıtılması için yüklü parçacıklar elde edilmesi, farklı etkileşmeleri önlemek için enerjisi yüksek olan nötronların açığa çıkarılması gereklidir.

  Füzyon tepkimesinin gerçekleştirilebilmesi için çok yüksek miktarda ısı gerektiğinden dolayı bilim adamları “soğuk füzyon” adında bir kavram ortaya atmışlardır. Fakat günümüze kadar soğuk füzyonun gerçekleştirilmesi için bir düzenek kurulacak kadar aşama kaydedilmemiştir. Bu yüzden mevcut bulunan tüm düzenekler fizyon ile çalışmaktadır.
 2. Zarafet
  Üye

  İki atom çekirdeğinin birleşmesi olayı. Füzyon enerji dengelenmediği takdirde nükleer patlama olur. Füzyon sonucunda açığa çıkan bağlanma enerjisini kullanmaktır.
+ Yorum Gönder