+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Terkibibentin ziya paşanın sanatındaki yeri ve türk edebiyatındaki önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Terkibibentin ziya paşanın sanatındaki yeri ve türk edebiyatındaki önemi
  kısaca terkibibentin ziya paşanın sanatındaki yeri ve türk edebiyatındaki önemi 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Terkibibentin ziya paşanın sanatındaki yeri hakkında bilgi

  Romana Has Özellikler

  Romanın adı simgeseldir. Mai, romanın kahramanı, Ahmet Cemil’in umutlarını ve düşlerini, siyah, bu umutlarının ve fantezilerinin kırılışını simgeler.
  Roman; mavi ve siyah arasında bocalayan, ikilem içinde kalan, mücadele eden ve bu mücadeleden yenik çıkan Ahmet Cemil’in yaşamından bir bölümü anlatır.
  Romanda gerek baş kahramanın canlandırılışında, gerek betimlemelerin şiirsel yapısında da romantizmin etkisi görülür. Ayrıca Servet-i Fünun Topluluğu sanat anlayışının da etkisi vardır.

  Roman Hakkındaki Eleştiriler

  Yazar, zaman zaman romancılık yönünü unutarak yada bunu yana iterek, bir edebiyat tarihçesi, bir eleştirmen gibi davranmakta, o yıllarda yenilikçi Servet-i Fünun Edebiyatı’nın karşıtı olan tutuculara karşı, kendi topluluklarının şiir ve roman anlayışının bir tür savunmasını yapmaktadır. Bu hal kimi zaman bilimsel bir edebiyat dersi niteliğinde, kimi zamanda Ahmet Cemil’le romanın olumsuz kahramanlarından Raci arasındaki tartışmalarda kendisini göstermektedir.

+ Yorum Gönder