+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Öğrenci odası Forumunda Etkili Bir Anaokulu Öğretmeninin Görevi ve Özellikleri Nelerdir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Etkili Bir Anaokulu Öğretmeninin Görevi ve Özellikleri Nelerdir ?
  Etkili Bir Anaokulu Öğretmeninin Görevi ve Özellikleri Nelerdir ?
  (Nurgül ÖZDEMİR )


  Anaokulu öğretmeni ,yavruyu her türlü etkiden uzak, emin bir şekilde,şefkatle bağrına basmanın, çocukların sorumluluklarını taşımanın kolay bir olgu olmadığını hatırdan çıkarmaması gerek.
  Çocuklarla sabır ve şefkatle uğraşmak, anne ve babası ile doğrudan doğruya ilişki kurmak ,çocuğun akıl sağlığını
  koruma yolunda anaokulu müdür ve öğretmenlerin yetiştirilmiş olması gerekir.

  - Anaokulu öğretmeni, yeter seviyede genel kültür veren bir eğitim ve öğretim müessesesinden yetişmiş olmalıdır, ayrıca öğretmenlik mesleki formasyonu olmalıdır,

  - Anaokulu öğretmeni, çocukların gördükleri düşünüp duyduklarına ana diliyle serbestçe, basit bir şekilde ve canlı olarak anlatmalarına imkan verecek görüş ve anlayışta olmalı,

  - Anaokulu öğretmeni, okulu çocuklar için samimi bir aile yuvasına getirmeli. Çocuğa karşı kin gütmemeli, çocukla alay etmemeli,çocuğu hataları yüzünden cezalandırmamalı ,mahcup duruma düşürmemeli ,ayıplanmamalı,gücendirmemeli,

  - Anaokulu öğretmeni, Çocuğun beden ve ruh sağlığını korumada hassas olmalı, çocuğun her konuda hata yapabileceğini kabul etmeli,hayatı sinirlenmeden sabırla düzeltebilmeli.Çocuğun hoşa gitmeyen hareketleri sinirlenmeden çocuğu küçük düşürmeden , tatlı sözle , hata belirterek ve çocuğu hata üzerinde düşündürülerek çözümlendirilmelidir,

  - Anaokulu öğretmeni, çocuğa her şeyi yaptırarak ve yaşatarak öğretide bulunmalı,

  - Anaokulu öğretmeni, çocuklarla ilerisi için ilkokula hazırlık bilgileri verecek bilgi ve anlayışta olmalı,

  - Okul ile aile daima birbirinin tamamlayıcısı olduğu için anaokulu öğretmeni, aile ile ilişki kurabilmeli,

  - Anaokulu öğretmeni, çocuğu teşvik ederek ve överek başarıya ulaştırabilmeli, hareketlerini hoş görerek bilgiler aktara bilmeli, her akşam çocuğu mutlu eve göndere bilmeli. 2. sekiz
  Yeni Üye

  8de8 ANAOKULU ÖĞRENCİ ve AİDAT TAKİP PROGRAM,YAZILIM VE OTOMASYONU

  Anaokulu,kreş,yuva ve çocuk evlerinin öğrenci işleri ile ilgili ihtiyaç duyduğu tüm konularda çözüm üretmek amacıyla hazırlanan ve şu anda Türkiye genelinde 16 ilde kullanılan, devlet ve özel anaokullarına göre hazırlanmış ilk öğrenci takip programı olan “8de8 Anaokulu Öğrenci ve Aidat Takip Programı”nın genel özellikleri aşağıda özetlenmiştir.

  Öğrenci Kayıt İşlemleri:
  Ön kaydı yapılan öğrenciler arasından asıl kayda otomatik veri aktarımı yaparak diğer kayıtları yedek listede saklayabilirsiniz. (İstediğiniz kriterlere uygun olarak sıralama yaptırma özelliğini kullanarak ön kayıtlardaki müracaatlar arasından zahmetsiz şekilde seçim yapabilirsiniz.)
  Öğrencinin başvuru formu ve acil durum belgesi çıktılarını, istediğiniz anda yazıcınızdan alabilirsiniz.
  Öğrenci künye defterini ekstra hiçbir işlem yapmadan yazıcınızdan alabilirsiniz,
  Sınıflara göre öğrenci listeleriniz otomatik olarak oluşur ve istediğiniz anda inceleme yapabilirsiniz.
  Öğrenci Belgesini istediğiniz zaman yazıcınızdan alabilirsiniz.
  Öğrencinin gerekli tüm bilgilerini ( Anne, baba adı telefon vs bilgileri, aidat, devamsızlık durumları) bir A4 boyutunda yazıcıdan alabilirsiniz.

  Öğrenci Devamsızlık Takibi:
  Gelmeyen öğrencilerin gelmediği gün,(Mazeretsiz, İzinli ya da Raporlu olarak ayrıntılandırılabilir) kaydının yapılması ile aylık sınıf devamsızlık çizelgesi otomatik olarak hazırlanır ve yazıcıdan çıktısı alınabilir.
  Gerektiğinde istenen öğrencinin bütün devamsızlık bilgileri ayrıntılı olarak incelenebilir.

  Öğrenci Aidat İşlemleri Takibi:
  Öğrencinin tam gün, yarım gün olması, birden fazla kardeş olması yada öğretmen çocuğu olması gibi durumlara göre ödeme miktarlarını görerek, aidat ödemelerini kolaylıkla takip edebilirsiniz.
  Aidat ödemelerini isterseniz sınıflara göre, isterseniz öğrenci adına göre, isterseniz aidat dönemine göre listeleyerek inceleyebilirsiniz.
  Aidat ödemeyenlerin ayrıntılı listesini alabilmenin yanı sıra isterseniz, öğrenci velisine ödeme yapılmayan dönemler için otomatik uyarı mektubu hazırlayıp yazıcınızdan alabilirsiniz.

  Toplu SMS ve e-posta Gönderme:
  Öğrencilerin velilerinin cep telefonlarına veya mail adreslerine toplu olarak aidat durumlarını bildiren mesaj atabilirsiniz, isterseniz genel duyurularınızı ve özel günlerdeki kutlamalarınızı otomatik olarak cep telefonlarına veya mail adreslerine mesaj olarak gönderebilirsiniz.

  Arşiv:
  Sene sonunda tüm öğrencilerinizi arşive kaydederek, ertesi yıl kaydı yapılacak öğrenciyi arşivden asıl kayda geri alabilirsiniz.
  Arşiv inceleme seçeneği sayesinde geçmiş döneme ait bütün yıllardaki kayıtlarınızı bütün bilgileri ile görüntüleyebilirsiniz.

  Göreceli İnceleme:
  İster arşivden isterseniz asıl kayıtlar arasından öğrencinin istediğiniz tüm bilgilerinden, (Öğrencinin Adı Soyadı, Doğum Tarihi, Doğum Yeri, Kan Grubu, Ev Adresi, Ev Telefonu, Sınıfı, Okula başlangıç tarihi, ayrıntılı nüfus cüzdanı bilgileri, Annesinin ve Babasının ayrı ayrı Adı Soyadı, Mesleği, En son mezun olduğu okul, İş adresi , İş telefonu, Çalışma saatleri, 3. şahsın Adı Soyadı, Yakınlık Derecesi, İş Adresi, İş Telefonu, Ev Adresi, Ev Telefonu) sadece istediklerinizi belirterek istediğiniz gibi kendi listenizi oluşturabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


anaokulunun görevleri nelerdir,  anaokulu ogretmenlerinin gorevleri,  anaokulu öğretmeninin görevleri,  anaokul oğretmenlerinin sorumlulukları,  anasınıfı öğretmenlerinin görevleri nelerdir