+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Öğrenci odası Forumunda Beyaz Zehir Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Beyaz Zehir Nedir
  Beyaz Zehir Nedir

  Beyaz Zehir Hakkında Bilgi  Beyazzehir: Genellikle haşhaş ve afyon için kullanılan, ama kişiyi ölüme kadar götürebilecek olan bütün zehirli maddelerin genei adı.

  Kişinin duyularını ve davranışını değiştirebilecek (sanrılar, reflekslerin çalışmaması, denge bozuklukları v.b.) nitelikteki her doğal veya sentetik madde bir beyazzehir sayılabilir. Ama, ilke olarak bu terim, haşhaş ve afyon için kullanılır, bununla birlikte, alkollü içkiler ve tütün için de beyazzehir veya zehir sözcüğünü kullanabiliriz.

  Bu nedenle, günlük konuşma dilinde, en düşük dozlarda bile alınsa, insanda büyük bir alışkanlık (toksiko-mani veya beyazzehir düşkünlüğü) yaratabilen ve kullanılmadığı zaman korkunç sıkıntılara düşüren maddelere beyazzehir deniliyor.

  Malını altın değerine satan ahlâksız ve utanmaz satıcılar elinde oyuncağa dönen beyazzehir düşkünleri, çok geçmeden çeşitli suçlar, hattâ cinayetler işlemeğe kadar gidebilirler. İyileşmek isteyenler, bir hastahanede uzun bir tedaviye razı olmalıdırlar: bu tedaviye zehirden arıtılma (dezen-toksikasyon) denir.  Beyaz Zehir.jpg.


  Doping

  Bazı kimseler, büyük bir beden gücü harcamak veya zihinlerini yormak zorunda kaldıkları zaman, etkileyici (uyarıcı) maddeleri kendi istekleriyle kullanırlar. Bu, özellikle sporcularda ve sınavlara girecek öğrencilerde sık sık görülen bir durumdur.

  Bu biçim davranışlar (doping) ancak ara sıra başvurulduğu durumlarda tehlikeli değildir ve beyazzehir alışkanlığına benzetilemez. Gene de, tavsiye edilir bir tedbir değildir, çünkü her an ciddî sinir bozukluklarına yol açabilir.

  Zaten doping, spor kurallarınca da yasaklanmıştır, şampiyonlar bu konuda sık sık kontroldan geçirilir. Nitekim, 1972 Olimpiyat Oyunları’nda, Amerikalı yüzücü Rick Demont, bir doping ilacı aldığı için altın madalyasını (400 metre serbest yüzme) geri vermek zorunda kalmıştı.
 2. Acil

  Beyaz Zehir Nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder