+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Öğrenci odası Forumunda Hatırlama yeteneği nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hatırlama yeteneği nedir
  Hatırlama yeteneği nedir

  Hatırlama yeteneği hakkında bilgi  Bellek: Hatırlama yeteneği

  Çoğu zaman, davranışlarımıza yön veren ve anısı bizim için sürekli bir ders olan en etken birikim geçmiş deneyimlerimizdir: geçmişte kendimizin veya başkalarının yaptığı işleri hatırlar ve bunların sonucuna göre onları tekrarlarız veya onlardan kaçınmağa çalışırız. Davranışlarımızı düzeltmemiz ve bilgilerimizi çoğaltmamız ancak bu yoldan mümkün olabilir. Bu yeteneğe bellek denir.

  Belleğin hatırlama’dan başka iki özelliği daha vardır: tanıma ve yeniden öğrenme. Hatırlama, tanıma ve yeniden öğrenmenin etkinliği, öğrenme ile belleme arasındaki sürenin uzunluğu ile ters orantılıdır.  Hatırlama yeteneği.jpg.  Küçük Çekmeceler

  Belleğin fizyolojik mekanizmaları bu alanda son zamanlarda gerçekleştirilmiş olan gelişmelere rağmen, henüz pek iyi biliniyor sayılmaz. Gene de, bilinen bir şey varsa, bu mekanizmaların, beynin birkaç bölgesini faaliyete geçirdiği ve bazı sinir hücrelerinde etki yaratan kimyasal değişimlere bağlı olduğudur. Buna karşılık, zekâyı, hayal gücünü, duyarlığı, karar vermeyi yöneten belleğin fizyolojik mekanizmaları daha iyi bilinmektedir. Demek oluyor ki bellek, her bireyin kişiliğine göre, ayrı biçimde çalışıyor veya bilinçli veya bilinçsiz bir seçimle, o kişinin zevklerine, mesleğine, yaşantısına bağlı olan geniş bir anılar bütününü toplayıp depo ediyor. Napolyon belleğini, gerektiği zaman açtığı veya kapadığı, sayısız küçük çekmelere benzetirdi.

  Belleğin zayıf bir yönü vardır: unutkanlık. Bu çoğu zaman, hiç bir ciddî yönü olmayan, gelip geçici ve yüzeyde kalan bir olaydır. Bununla birlikte bellek kaybının çok uzaması, hattâ kesin ve tüm olarak belleğin yitirilmesi de mümkündür: buna amnezi diyoruz. Amnezi genel olarak, bir hastalık (alkolizm), bir kaza (kafatasının çatlaması) veya yaşlılık etkisiyle bazı beyin hücrelerinin yıpranıp yok olmasının bir sonucudur.

  Bellek, sadece insanlara özgü bir yetenek değildir, hayvanlar âleminin de ortak özelliğidir. Her türün evrim düzeyine ve yaşama biçimine göre belleği az veya çok güçlü ve yaygın olabilir. Böylece, bir yer solucanının belleği ancak fiziksel veya kimyasal dürtülerin (aydınlık, rutubet v.b.) yarattığı son derece sınırlı ve basit, hayatta kalma tepkilerinden ibarettir. Buna karşılık, maymunun veya köpeğin belleği onlara, çok farklı davranışları öğrenmek, bir yüzü, bir sesi, bir görünümü, bir kokuyu v.b. hatırlamak olanağını sağlar.
 2. Acil

  Hatırlama yeteneği nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder