+ Yorum Gönder
Eğitim Arşivi ve Öğrenci odası Forumunda Su vakfının yaptığı çalışmalar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Su vakfının yaptığı çalışmalar nelerdir
  Su vakfının yaptığı çalışmalar nelerdir Kısaca

  Geçmişten geleceğe bir köprü görevi üstlenen bütün kültür varlıklarımız gibi İstanbul'un her tarafını süsleyen zarif çeşme ve sebillerimiz zaman içinde adeta bir yok oluşa mahkum edilmiştir. Su medeniyetinin yeniden yaşatılmasını gaye edinen SU VAKFI öncelikle tarihi çeşmelerin tespitiyle işe başlamıştır.

  Bugüne kadar 900'e yakın çeşmenin isim tespiti yapılmış inşa tarihleri ve banileri belirlenmiş mimari özellikleri incelenmiş fotoğrafları çekilmiş bugünkü durumları tespit edilmiş adresleri cadde ve sokak olarak belirtilmiştir.

  Devrinin özelliği ve refah seviyesine gore farklılıklar gösteren musluklar da çeşmeye ayrı bir ihtişam kazandırmaktadır. Vakfımız 1000 adet musluk döktürmüş ve çeşmelere ve şadırvanlara takmıştır. Kültür varlıklarımızın içinde önemli bir yeri olan çeşmelerimizin tarihi mimari estetik değerlerini ve şehir içindeki müstesna yerlerini görmezlikten gelemeyiz. Bu sebeple ecdat yadigarı çeşmelerimizi yaşatmayı gaye edinen SU VAKFI kapalı bulunan çeşmelerimizi peyderpey açarak gelecek kuşaklara bu kültür mirasımızı devretmeyi kendisine hedef edinmiştir
 2. Acil

  Su vakfının yaptığı çalışmalar nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


su vakfının yaptığı çalışmalar kısaca,  su vakfı yaptığı çalışmalar