+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Öğrenci Yurtları Forumunda Feriköy Erkek öğrenci Yurdu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Feriköy Erkek öğrenci Yurdu
  feriköy erkek öğrenci yurdu kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Feriköy Erkek Öğrenci Yurdu Hakkında Bilgi

  Konya Yüksek Öğrenim Yaptırma Derneği; "Konya 'dan Yüksek öğrenime gelen öğrencilerin yurt ihtiyaçlarını karşılamak, onlara her türlü maddî manevî yardımda bulunmak, neticede kendileri, aileleri, memleket ve millet için faydalı birer İnsan olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla" "Konya Lisesi Mezunları Cemiyeti"ismiyle, Konya Özel idaresi ve Konyalı hayırseverlerin yardımıyla 1945 yılında kurulmuştur. Dernek ilk olarak 1946 yılında İstanbul-Aksaray'da "Konya Erkek Talebe Yurdu" nu faaliyete geçirerek öğrenciye yönelik hizmetlerine başlamıştır.

  1965 yılında Dernek tüzüğündeki değişiklikle "Kamu Yararına Çalışan Dernek" statüsüne geçilmiş ve bugünkü ismini alarak ve tüm yüksek öğrenim öğrencilerine yönelik hizmetlerine devam etmiş, aynı zamanda bu bün hizmet veren yurt bibasının temelerini atmıştır.

  Üç yıl süren inşaatın ardından Feriköy Erkek Yurdu 03.06.1969 tarihinde Şişli Feriköy'de hizmete açılmış, Aksaray Yurdu'ndaki öğrenciler buraya nakledilmiş, Aksaray'daki bina da kız yurdu haline getirilmiştir. Anadolu'nun değişik yerlerinden gelen öğrencilere kucak açan Feriköy Öğrenci Yurdu 600 kişi olan kapasitesini sınav zamanlarında bir hayli aşarak daha fazla öğrenciye hizmet germiştir. O yıllarda Yurdun Giriş Holünün kapısının üzerine öğrencilere hitaben e yazılmıştır: "Sevgili Öğrenci! Bu yardım ve şefkat yurdunda tahsilini çabuk Bitir, memleket senden hizmet bekliyor." Feriköy Öğrenci Yurdu; diğer illerin yurtları tarafından örnek alınan bir yurt olmuş, "Konya Yurdu" nâmıyla bir ekol haline gelmiş, 70'li yılların anarşik ortamında öğrenciler için iyi bir sığınak, sıcak bir yuva olmuştur. Ancan 1983 yılında Feriköy Öğrenci Yurdu, Konya Özel idaresi tarafından binanın kendilerine ait olduğu iddiasıyla ve gayrî hukukî olarak Dernek'ten alınmış ve Kredi Yurtlar Kurumu'na kiralanmıştır. Başlatılan hukuk mücadelesi 1996 yılında sonuç vermiş, 13 yıllık aradan sonra Feriköy Öğrenci Yurdu KYK'dan tekrar Konya Yüksek Öğrenim Yaptırma Derneğine devredilmiş, ancak bu süre zarfında Kredi Yurtlar Kurumu tarafından bir çivi bile çakılmadığı için harabeye dönen Yurt; adetâ yeniden inşâ edilmiş, bütün bina revize edilerek Feriköy Öğrenci Yurdu yeni çehresiyle öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Yurdun, Kredi Yurtlar Kurumu'ndan alınması, günümüzdeki modern görünümüne kavuşması ve ailelerin gönül rahatlığıyla evlatlarını gönderebilecekleri huzurlu bir ortamın sağlanması; Türk Gençliğine verdiği büyük hizmetler ve ülkemize yaptığı hayırlarla bilinen Muhterem Büyüğümüz Ömer Öztürk’ün büyük destekleri ve özel ilgileri sayesinde olmuştur.

  1998 yılından itibaren her geçen gün öğrenci sayısını artıran, hizmet kalitesini yükselten, ülkesine ve bütün insanlığa faydalı olan mümtaz bir kurum haline gelmiştir.
  ve bugün… 225 öğrenci kapasitesiyle yurdumuz hizmetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam etmekte, öğrencilerin her alanda gelişmesi için bütün imkânlarını seferber etmektedir.

+ Yorum Gönder