+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Temizlik malzemelerinin birbirine karıştırarak çıkan kokudan zehirlenme belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Temizlik malzemelerinin birbirine karıştırarak çıkan kokudan zehirlenme belirtileri nelerdir
  Çamaşır suyu ve por-çöz maddelerinin birbirine karıştırılmasıyla çıkan kokudan zehirlenme belirtileri nelerdir? Ve neler yapılması gerekir?? Lütfen yardımcı olun 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Bu olaylara giderek daha sık rastlan-maktadır. Başlangıçta, yaklaşık olarak zehirlenmelerin yüzde 20’si oranında olan bu tür zehirlenme olayları zamanla yüzde 44′e kadar yükselmiştir. Bazı de-terjanların yetişkinlerde yolaçtığı alerjik tepkiler göz önüne alınırsa, bunların ço-cuklarda nasıl etki yapacağını anlamak zor olmaz. Bu deterjanlar hemen her zaman mutfak lavabosunun altında bir köşeye, masanın çekmecelerine ya da herhangi bir yere bırakılır. Bazen de hiç bir zaman bağışlanamayacak bir dikkat-sizlikle, zehirli bir sıvı henüz etiketi üzerinde bir içki şişesine doldurulur. Bu tür dalgınlıklar, yetişkinlerde görülen zehirlenmenin başlıca nedenidir. Ev malzemeleri arasından özellikle dör-dü zehirlenme olaylarında büyük rol oy-nar. Bunlar javel suyu (çamaşır suyu), naftalin ve paradiklorobenzen (böcek zehiri), sıvı bulaşık sabunları ve temiz-leme tozlarıdır. Ev malzemeleri ayrıntılı incelemeyi olanaksız kılacak kadar çok çeşitlidir.
  Öbür zehirlenme olaylarında zehirlen-me, zehirli maddelerin yutulmasından, koklanmasından ya da vücut üzerine dökülmesinden ileri gelebilir. Bu sonun-cu durumda, zehirli madde deri tarafın-dan soğurulur ve zehirlenme meydana gelir. Kısa süre önce ot zehiri serpilmiş çimenler üzerinde çıplak ayakla dolaşılırsa ya da pantaion üzerine bu tür zehir dökülürse, böyle bir zehirlenme olayı ortaya çıkabilir. Kuşkusuz, bu türden zehirlenmelerde evde tedavi yapılamaz, hastayı hasta-neye götürmekten başka çıkar yol yok-tur. Yanlış bir davranış olarak, şu çarele-re başvurmak ise bazen çok kötü sonuç-lar doğurur:
  *• Zehirlenen kişiye süt içirmek: Bu davranış yararsız, hatta zararlıdır (süt içirme yağda çözünen maddelerin soğu-rulmasını kolaylaştırır).
  * Su içirmek.ya da mideyi yıkamak: Suyun mukozaları bozmasından başka, bazı maddeleri köpürterek boğulma tehlikesi yaratması olasılığı da vardır. Ayrıca, zehirli maddenin suyla birlikte akciğerlere kaçması ve ciddi bir akciğer aksaklığına yolaçması olasılığı da var-dır.
  Temizlik malzemeleri konusunda, şu iki noktayı da eklemek gerekir:
  *• Bu maddelerin formülleri çoğu za-man karmaşıktır ve bir yapım sırrı olarak saklanır. Doktor maddenin yapısını or-taya çıkarıncaya kadar çok zaman yiti-rir. Formülü bulunca da bazen iş işten çoktan geçmiş olur. Bu yüzden, fabrika-törlere mallarının içerdiği zehirli öğeleri ambalaj üzerinde belirtmeleri için yasal yaptırımlar uygulamak yerinde olacak-tır. Bir de piyasaya yeni bir mal sürül-meden önce, bu ürünün panzehirini bulmak ve ambalajının üzerine yazmak gerekir.
  Hemoglobindeki hem (kırmızı) korbon monoksiti (CO, beyaz) bağlar. Bu durumda, bağ çok güçlü-dür ve CO hemoglobinden kopamaz; bunun so-nucunda karboksihemoglobin oluşur. Bu ise, ka-nın hücrelere oksijen taşıma işlevini ortadan kal-dırır ve bazen öldürücü olabilen bir zehirlenmeye yolaçar.
 3. Ziyaretçi
  por çöz den boğazım yandı..ne yapmalıyım sürekli öksürüyorum..
 4. Ziyaretçi
  temizlik yaparken bilincsizce cok döktugum lavobalari temizlerken aldigim kokudan zehirlendigimi hissdiyorum

 5. Ziyaretçi
  Yer kaleboturlarini silerken döktügum ilaclarin kokusundan cok oksuruyorum

 6. Fatma
  Administrator
  Yer kaleboturlarini silerken döktügum ilaclarin kokusundan cok oksuruyorum
  Temizlik malzemeleri kimyasaldır. Özelikle bazı ürünlerde Örneğin; çamaşır suyu, kireç sökücü. yağ çöz bu tür ürünlerde kimyasal oranı çok yüksektir. Öksürmenizin sebebi budur. Solumamanız gerekiyor, çünkü solunum yollarını tahriş ediyor.

 7. Ziyaretçi
  porçöz ve çamaşır suyu zehirlenmesinden misem bulanıyor ve kusuyorum ne yapmam gerek

 8. Fatma
  Administrator
  porçöz ve çamaşır suyu zehirlenmesinden misem bulanıyor ve kusuyorum ne yapmam gerek
  kireç sökücü ve çamaşır suyunu aynı anda kullanmamak gerekir. Acil servisine gitmeniz gerekiyor.

 9. Ziyaretçi
  Oksurukten ciyerlerim cikcak

 10. Ziyaretçi
  arkadaslar porcok yuzunden bende bugun zehırlendım ve daha sımdı hastaneden geldım lutfen dıkkatlı olun bu cok cıddı bı durum

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


porçöz zehirlenmesi,  deterjan zehirlenmesine ne iyi gelir,  çamaşır suyu kokusundan zehirlenme,  deterjan zehirlenmesi belirtileri,  deterjan zehirlenmesi,  porçöz ve çamaşır suyu karışımı