+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Kaynağı sınırlarımız dışında alıp yurdumuza dökülen akarsular Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kaynağı sınırlarımız dışında alıp yurdumuza dökülen akarsular
  kaynağı sınırlarımız dışında alıp yurdumuza dökülen akarsular 2. Mine
  Devamlı Üye

  Bazı akarsular kaynağını yurdumuzdan alır, sınırlarımızın dışında denize ulaşır. Bazı akarsular da sınırlarımızın dışında doğup, yurdumuzda denize dökülür.
  Akarsular bakımından en zengin bölgemiz Karadeniz Bölgesidir. Çoruh, Yeşilırmak, Kızılırmak, Yenice, Sakarya gibi büyük akarsularımız Karadeniz’e dökülür.Yeşilırmak taşıdığı alüvyonlarla Çarşamba, Kızılırmak da Bafra delta ovalarını oluşturmuştur.Karadeniz’e ayrıca çok sayıda küçük çay ve dere akar. Topraklarımızda doğup sınırlarımız içerisinde denize dökülen en uzun akarsuyumuz Kızılırmak’tır.
  Susurluk Çayı, Marmara denize dökülen akarsuyumuzdur. Bu denizimize dökülen diğer akarsular küçüktür.
  Ege Bölgesi’nin akarsuları, kıyıya dik uzanan dağ sıraları arasındaki çukur alanlara yerleşmiştir. En önemlileri Bakırçayı, Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes’tir. Bu akarsular, atıkları çöküntü alanlarına taşıdıkları alüvyonları biriktirerek alüvyon ovaları oluşturmuşlardır.
  Akdeniz’e dökülen başlıca akarsularımız Aksu, Manavgat Çayı, Göksu, Seyhan ve Ceyhan’dır. Göksu, taşıdığı alüvyonlarla Silifke Ovası’nı, Seyhan ve Ceyhan da Çukurova’yı oluşturmuştur.
 3. Ziyaretçi
  süpeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer cevap
 4. Ziyaretçi
  daha uzun yazsaydınız nolurdu!

 5. Ziyaretçi
  nasıl cevap ya akarsu isimleri verseniz hangisi yurt dışından alır ülkemizde dökülür siz hepsini tek tek açıklamışsınız . ama gerçek cevabı yazmamışsınız

+ Yorum Gönder


kaynağını sınırlarımız dışında alıp yurdumuzda denize dökülen akarsularımız,  yurt dışında doğup ülkemize dökülen akarsular,  kaynağını yurtdışından alıp türkiyede denize dökülen akarsular,  yurtdışından doğup ülkemize dökülen akarsular,  kaynağını yurdumuzdan alıp yine yurdumuzda karadenize dökülen akarsularımız hangileridir,  kaynağı yurt dışında olup ülkemize dökülen akarsular