+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Hamileliğin son günlerinde cinsel ilişkiye girmek doğumun erken başlamasına neden olur mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hamileliğin son günlerinde cinsel ilişkiye girmek doğumun erken başlamasına neden olur mu
  Hamileliğin son günlerinde cinsel ilişkiye girmek doğumun erken başlamasına neden olur mu? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Hamileliğin son günlerinde cinsel ilişkiye girmek doğumun erken başlamasına neden olur mu
  “Sen 2 canlısın, 2 kişilik yemelisin!” “Saç boyatmak mı? Kesinlikle olmaz!” “Aman ultrasona girmeye falan kalkma, bebeğe zararlı!”…

  Bu sozler tanıdık geliyor, değil mi? Haklısınız, ortada bu kadar yasak ve kısıtlamadan soz edilirken ürkmemek elde değil.
  Hamileliğin son günleri.jpg
  Sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik donemi geçirmek için en iyisi işin iç yüzünü oğrenmek. Bu konuda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Doç. Dr. Teksen Çamlıbel en çok merak edilen soruları yanıtlandırdı.

  Vajinal akıntılarımın artması normal mi?
  Evet: Hormon salgıları ve genişleyen damarlar lokore adı verilen akıntıya neden olur. Bu, oldukça bol miktarda gelen, beyaz ve kokusuz bir akıntıdır. Tek yapılması gereken, ozenli bir hijyenik temizliktir.

  Kaşıntı, yanma ya da kotü koku olursa, vakit kaybetmeden jinekoloğa başvurulmalıdır.

  Dişçide uygulanan lokal anestezi sorun yaratır mı?
  Hayır: Verilen uyuşturucunun miktarı o kadar azdır ki, ne gebeye ne de bebeğe zarar vermez. Ancak, bazı durumlarda kullanılan ve rahimde kasılmalara neden olan kuvvetli maddelerden kaçınılması için, diş hekimine, hamilelik durumu mutlaka bildirilmelidir.

  Havayolunu tercih etsem daha mı güvenli olur?
  Evet: Uzun mesafeler soz konusuysa, havayolunu kullanmak, tüm diğer karayolu ulaşım şekillerine gore daha avantajlıdır. Daha kısa mesafe için otomobil ve tren yolculuğu tercih edilmelidir. Boylece, hareketsizlikten uyuşan vücudu mola vererek dinlendirmek mümkün olabilir. Otobüs ve gemi ise, ozellikle hamileliğin ilk aylarında, mide bulantılarını artırır.

  Radyografiden kaçınmalı mıyım?
  Evet ve hayır: Gebeliğin ilk doneminde, ya da gebelik şüphesi varsa, X ışınlarından kaçınmak gerekir. Aslında, hamile olduğundan şüphe edenlerin, adet doneminin ikinci yarısında rontgen çektirmemesi daha iyi olur. İlk 3 ayın ardından risk azalır. Ancak, yine de rontgen çektirirken karnın korunması yerinde olur.

  Hamileliğin son günlerinde cinsel ilişkiye girmek doğumun erken başlamasına neden olur mu?
  Evet: Dol sıvısı, prostaglandin içerir. Bu da, rahimle temas halinde, kasılmaları başlatır. 8. ayın ortalarından itibaren prezervatif kullanılmalıdır.

  Bebeğin hareket etmesi herşeyin yolunda olduğu anlamına mı gelir?
  Evet: Hamileliğin 28. ayından itibaren, herşeyin yolunda gittiğine dair bir güvenlik tedbiri olarak, fetüsün hareketlerini düzenli olarak sayma yoluna gidilebilir. 12 saat içinde, en az 10 yumruk ya da tekme hissetmeniz gerekir. Azaldığını ya da durduğunu hissederseniz hemen doktora başvurmalısınız.

  Sezaryenden sonra, bir daha normal doğum yapılabilir mi?
  Evet: Dünyada sezaryenle doğum yapmış kadınların yüzde 70′i ikinci kez normal doğum yapabilmiştir. Bunun ilk şartı, bebeğin duruşunda anormallik, kasıkta şekil bozukluğu gibi cerrahi müdahaleyi gerektirecek bir neden bulunmaması. İkinci şart ise, vajinal yolla doğumun kasılmalarına dayanması için, rahimdeki kesiğin tamamen iyileşmiş olması.

  Küçük goğüslü kadınların yeterince sütü olur mu?
  Evet: Goğüsün boyutlarının süt verme kapasitesiyle hiç ilgisi yoktur. Goğüslerin iriliği, bu bolgedeki yağlı dokuya, süt üretimi ise süt bezlerinin etkinliğine bağlıdır.

  Miyoplar süt verebilir mi?
  Evet: İlke olarak, ne doğum, ne de süt vermek miyopluğu artırmaz. Yine de, goz kusurunun 8 dereceden yüksek olduğu durumlarda, kontrolden geçmek ve gerekirse emzirmemek gerekir.

  Biranın süt yaptığı doğru mu?
  Hayır: Biranın süt üretimini artırdığı bilimsel olarak kanıtlanabilmiş değildir. Hatta, yapılan son araştırmalar, fazla bira içenlerde bebeğin daha az emmesine neden olabilecek şekilde sütün tadında bozulma olduğunu ortaya koymuştur.
 3. Ziyaretçi
  Meme ucum yok bebeğimi nasıl besleyecem
 4. Asel
  Bayan Üye
  Meme ucum yok bebeğimi nasıl besleyecem

  Bazı durumlarda annenin meme ucu emmeye uygun olmayabilir. Bunlar genellikle içeriye çökük ya da içeriye çökük olmasa bile dışarıya çıkık olmayan meme uçlarıdır. Bu meme uçlarının bebek açısından kavranması zordur. Bu tip göğüslerde hamilelik süresince düzenli göğüs masajı tavsiye edilir. Sakin bir ortamda, göğüs ucu önce sağa ve sola, ardından yukarıya ve aşağıya doğru masaj yapılarak, hafifçe dışarıya çıkarılabilir. Pompa kullanımı da göğüs ucunun dışarıya çıkmasında etkili olabilir. Eğer meme ucu dışarıya çıkmıyorsa, kavranması zor ise, bebeği silikon meme ucu kullanarak emzirmek önerilir. Yani anne silikon başlığı meme ucuna yerleştirip bebeğe verdiği koşullarda, meme ucu dışarıya çıkarak silikon başlığın içine girer. İki dakika sonra silikon başlık çıkarılıp, bebeğe dışarıya çıkmış olan meme ucu verilerek emzirmeye devam edilebilir. Bebeğin göğsü çok iyi kavramadığı, bütün bir meme ucunu değil de sadece ucunu ağzına alarak emdiği için, anne göğsünde ciddi yaralar ve çatlaklar oluşabilir. Bunlar şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olabilir. Bu durumlarda yine silikon meme ucu başlıkları kullanılması tavsiye edilir. Böylece bebek rahatlıkla emzirilebilir.

+ Yorum Gönder


hamileliğin son ayında ilişkiye girilirmi,  hamileligin son gunlerinde iliski,  hamileliğin son günlerinde ilişkiye girilirmi,  Gebeliğin son ayında ilişkiye girilirmi,  doğuma yakın ilişkiye girmek,  doguma yakin iliskiye girilirmi