+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Constantin Brancusi kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Constantin Brancusi kimdir
  Constantin Brancusi kimdir? 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Constantin Brancusi kimdir,Constantin Brancusi hayatı, biyografisi, eserleri nelerdir? Constantin Brancusi ile ilgili bilgi

  Constantin Brancusi (Romence: Constantin Brâncuşi), (19 Şubat 1876 – 16 Mart 1957) Romanya asıllı, fakat önemli çalışmalarını Paris’de yapan ve Fransız vatandaşlığına geçen, uluslararası modernizm akımının başta gelen heykeltraşlarından biridir.

  Yaşamı ve sanatının gelişmesi

  Brancusi Romanya’da Karpat Dağları civarında bulunan Targu Jiu şehirine bağlı “Pestani” köyünde çok basit ve fakir bir köylü ailesinin oğlu olarak doğdu. 9 yaşında aile evinden ayrılarak ufak bir Romanya taşra şehrinde (Craiova) hayatını kazanmaya başladı ve bu arada yörel sanat okuluna devam etti. 18 yaşında iken Bükreş’e gidip orada klasik yüksek sanat öğretimi veren “Bükreş Güzel Sanatlar Okulu”‘na kaydoldu.

  1903de Brancusi önce Munih’e oradan da Paris’e gitti. Paris’te École des Beaux-Arts hocalarından olan “Antonin Mercié” atölyesinde iki yıl çalıştı. Bundan sonra Auguste Rodin’in atölye asistanlığını kabul etti ama iki ay orada çalıştıktan sonra “Büyük ağaçların altında hiç bir şey büyüyemez” diyerek bu işten ayrıldı.
  Bundan sonra Brancusi kendi modernizm çalışmalarına devam etti ve kendine özgü bir heykel stili geliştirdi. Kendine verilen ilk heykel siparişi bir mezar heykeli olan “Dua” olmuştur. Bu sipariş icin kil veya alçıdan model yapıp bunun bronz veya başka metal dökümü ile metalik heykele dönüştürülmesi yerine yontu yapmayı tercih etti. 1908den sonraki eserleri de hep yontu şeklinde olmuştur.

  Constantin Brancusi geride 215 heykel ve 1200 eser fotografı bırakarak 81 yaşında 16 Mart 1957de Paris’te öldü. Mezarı Paris’te “Montparnasse Mezarlığı”‘ndadır ve bu mezarlıkta kendinden daha önce ölmüş olan birkaç sanatcı dostu için hazırladığı mezar heykelleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında iyi iyi bilineni “Le Baiser (Öpücük)” heykelidir.

  Romanya’nin komunist hükümeti tarafından rededilen Paris’teki Brancusi atölyesi koleksiyonunu, Fransa devletine miras bırakmıştır. Paris’de modern sanatlar için Pompidou Merkezi yakınlarında bulunan bu Brancusi’nin atelyesi yenileştirilip Brancusi’nin ölümündeki ayni şekle sokulmuş ve bu koleksiyon bir müze olarak halka açılmıştır.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Constantin Brancusi Kimdir?


  Constantin Brancusi (1876-1957)
  Çağdaş soyut heykelin öncüsü sayılan Brancusi bir köylü ailesinden geliyordu. Tahta oyma tutkusu çok küçük yaşta başlamıştı. Okuma yazmayı kendi kendine öğrenen Brancusi, 18 yaşına gelinceye kadar birçok işe girip çıktı. 1896'da Bükreş Güzel Sanatlar Okulu'na girmeyi başardı. Olanaklarını zorlayarak Paris'te çalışmaya başladı. Yapıtlarına büyük bir hayranlık duyduğu Rodin'in etkisinde ve gölgesinde kalmamak için, onun atölyesinde çalışmayı kabul etmedi. Brancusi'nin heykelleri yalınlıkları ve geometrik biçimleriyle dikkati çeker. Modellerini önce meşe ya da kestane ağacından yontan sanatçı, daha sonra bunları mermere ya da tunca uyguladı.
  Gökyüzüne doğru sonsuza kadar uzanabileceği izlenimini veren, üst üste konmuş simetrik parçalardan oluşan Sonsuz Sütun Brancusi'nin soyut heykellerinin en güzel örneklerinden biridir. Brancusi'nin atölyesinde bulunan 80'in üzerinde heykel, kendi yaptığı mobilyalar, kullanmış olduğu araç ve gereçler bugün Paris Kenti Modern Sanat Müzesi'ndedir.
+ Yorum Gönder