+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Deli Halit Paşa Olayı nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Deli Halit Paşa Olayı nedir?
  Deli Halit Paşa Olayı nedir? Deli Halit paşa kimdir bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim kısa ve öz olsun 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Deli Halit Paşa Olayı nedir


  I. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi'nde başarılar göstermiş; Kurtuluş Savaşı'nın ilk yıllarında doğu cephesinde, Gümrü Antlaşması'nın imzalanmasından sonra batı cephesinde komutanlık yapmış bir askerdir.

  İkinci Büyük Millet Meclisi'ne Ardahan milletvekili olarak katıldı. Bir tartışma sonrasında meclis koridorunda vurularak hayatını kaybetti. TBMM'de işlenen ilk cinayetin kurbanıdır.

  İkinci Büyük Millet Meclisi'ne Ardahan milletvekili olarak katıldı. 9 Şubat 1923'te meclis koridorunda, sırtından tabancayla vurularak yaralandı ve 15 Şubat 1923’te hayatını kaybetti. Öldürülmesi, TBMM’de gerçekleşen ilk cinayettir.
  Deli Halit Paşa Olayı nedir.jpg
  Olayda, milletvekili Ali Çetinkaya ile arasında yaşanan bir arbede sonrasında patlayan bir silahla vuruldu. Paşayı kimin vurduğu kesin olarak anlaşılamadı. Ancak Ankara Savcılığı Halit Paşa’yı Ali Çetinkaya’nın vurduğu kanaatine vardı; bir nefs-i müdafaa halinde olduğunu kabul ederek bu olaydan dolayı kovuşturma yapılmaması kararı verdi
+ Yorum Gönder