+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Dömeke Savaşı kimler arasında meydana gelen savaştır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dömeke Savaşı kimler arasında meydana gelen savaştır?
  Dömeke Savaşı kimler arasında meydana gelen savaştır? bu savaş hangi dönem meydana gelmiştir bu konuda bana yardım edin 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Dömeke Savaşı kimler arasında meydana gelen savaştır


  Dömeke Savaşı kimler arasında meydana gelen savaştır.jpg
  Osmanlı İmparatorluğu'na ait olan Tesalya ve İyon Denizi kıyısındaki Arta limanı 1878 Berlin Antlaşması uyarınca 1881 yılında Yunanistan'a verilmiştir.Artık Osmanlı ordusunun Yunanistan’ ın başkenti Atina' ya girmesini engelleyecek ciddi bir güç kalmamıştı.

  1897 Osmanlı-Yunan Savaşı, 1897 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Yunanistan arasında meydana gelen savaştır. Yaklaşık bir ay sürmüş ve Osmanlı ordusunun kesin zaferiyle neticelenmiştir.

  Artık Osmanlı ordusunun Yunanistan’ın başkenti Atina'ya girmesini engelleyecek ciddi bir güç kalmamıştı. Bu konuda Sadrazam Halil Rıfat Paşa II. Abdülhamid'e görüşünü açıkça belirtmiş ve de Atina'ya girilmesi için ricada bulunmuştu. Çünkü Atina'nın alınması Yunanlıların bir nebze olsun bastırılması demekti. Fakat Avrupa Devletleri'nin aralarında anlaşması üzerine Rus çarı II. Nikolay II. Abdülhamid'e bizzat telgraf çekerek savaşın durdurulmasını talep etti. Padişahın iradesi uyarınca 19 Mayıs'ta Osmanlı ordusu fiilen savaşı kesti. 20 Mayıs 1897 tarihinde ise mütareke imzalandı
+ Yorum Gönder