+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Türkiye'de Ilk Uçak Fabrikası Nerede Kurulmuştur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiye'de Ilk Uçak Fabrikası Nerede Kurulmuştur?
  Türkiye'de Ilk Uçak Fabrikası Nerede Kurulmuştur? kim kurmuştur ? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye


  Türkiye'de Ilk Uçak Fabrikası  Türkiye'de Ilk Uçak Fabrikası.jpg
  Türkiye'nin İlk Uçak Fabrikası Türk Tayyare Cemiyeti ile alınan uçak üreticisi Junkers Flugzeugwerke A.G. arasında 15 Ağustos 1925 tarihinde yapılan anlaşma gereğince, Türkiye'de uçak ve motorlarını imal etmek amacıyla Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (TOMTAS) kurulmuştur. Fabrikanın Merkezi Ankara'da olan şirket ilk olarak Eskişehir'de küçük bir tesis kurarak Hava Kuvvetlerinde bulunan Junkers uçaklarının küçük onarım işlerini yapmaya başlamıştır. Ayrıca Hava Kuvvetlerinde bulunan Junkers uçaklarını geniş çaplı bakımlarını yapmak ve üretimini gerçekleştirmek amacıyla Kayseri'de bir fabrika kurulması kararlaştırılmıştır. Bu fabrikanın Kayseri'de kurulmasında, etrafı dağlarla çevrili bir ovadaki şehrin stratejik konumunun ve havacılık için birinci derecede önemli olan, şehrin güney kesimindeki geniş ve düz bir alanın varlığı önemli birer etken olmuştur.
  Türk Sivil Havacılık Tarihi'nin en önemli isimlerinden biri olan Nuri Demirağ'ın ismini ölümsüzleştirmek amacıyla Sivas ilinde Sivaslılar ve ülke genelinde havacılıkla ilgili organizasyonlar tarafından başlatılan kampanyalar sonuç vererek Nuri Demirağ'ın ismi Sivas havaalanına verildi.
+ Yorum Gönder


ilk uçak fabrikası nerede kuruldu