+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Hamam Böceklerinin Radyasyondan Etkilenmediği Doğru Mudur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hamam Böceklerinin Radyasyondan Etkilenmediği Doğru Mudur?
  Hamam Böceklerinin Radyasyondan Etkilenmediği Doğru Mudur? hamam böcekleri hakkında bilgi verin lütfen 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hamam Böceklerinin Radyasyondan Etkilenmediği Doğru Mudur


  Bir nükleer savaş çıksa yeryüzünde kalacak tek canlının hamam böcekleri olacağı söylenir.Peki,bu söylemin gerçeklik payı nedir?
  hamam-b-cekleri.jpg
  Hamam böceklerinin kitinden oluşan dış vücut örtüleri, radyoaktif alfa ışınlarını bloke etme özelliğine sahip. Ancak diğer radyoaktif ışımalar için aynı şey geçerli değil. Yani, hamam böcekleri çok yüksek miktarlarda radyasyona karşı direnç gösterebiliyorlar, ancak radyasyona karşı tamamen dirençli değiller.Böcek bilimciler, yaptıkları bazı çalışmalarla, hamam böceklerinin radyasyona direnç miktarını sayılara dökmeyi de başarmışlar. Buna göre, normal bir insanın dayanabileceği güvenli radyasyon üst sınırı 5 rem iken, insanlar için öldürücü doz 800 rem olarak kabul ediliyor. Hamam böceklerindeyse, türe bağlı olarak öldürücü dozun 67.500-105.000 arasında değişebildiği görülmüş. Bu değer, neredeyse termonükleer bir patlamaya eşdeğer.

+ Yorum Gönder