+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Gözler Neden Fotoğraflarda Bazen Kırmızı Çıkar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gözler Neden Fotoğraflarda Bazen Kırmızı Çıkar?
  Gözler Neden Fotoğraflarda Bazen Kırmızı Çıkar? neden resim çekerken göz kırmızı çıkar 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gözler Neden Fotoğraflarda Bazen Kırmızı Çıkar?

  Gece flasla cekilen cogu resimde gozlerimiz kirmizi bir renk alir. Peki, bu renk nasil meydana gelir? Sabah flasla cekilen fotograflarda neden gozlerimiz kirmizi cikmaz, hic merak ettiniz mi?
  Gözler Neden Fotoğraflarda Bazen Kırmızı Çıkar.jpg
  Gozumuz ic ice birlesmis uc farkli tabakadan olusur. Birinci tabakada gozumuzu koruyan goz aki bulunur. Ikinci tabaka kan damarlarindan meydana gelen ve ortasinda goz bebeginin bulundugu tabakadir. Bu damarlarin en buyuk gorevi ise cok isikta gerilerek goz bebeginin kuculmesini saglamaktadir. Bir diger gorevi ise az isikta goz bebeklerinin buyumesini ve daha kolay isik almasini saglamaktadir. Ucuncu tabakada da retina yani isiga oldukca duyarli kilcal damarlar bulunur.

  Kopek, kedi gibi hayvanlarin retina tabakasinda ayna gorevi yapan bir yansitici vardir. Karanlikta isik veya flas gibi isinlar tutuldugunda bu aynada yansiyan isinlar bu hayvanlarin gozlerinin parlak olmasina neden olur. Insanlarda ise boyle bir sistem mevcut degildir.

  Fotograf makinasindan cikan flas isinlari cok ani ve hizlidir ; bu surede gerilip tekrar eski haline gelemeyen retina tabakasi kilcal damarlarin goruntusunu yansitir. Bunun sonucunda ise fotografta insanlarin gozu kirmizi kirmizi cikar.
+ Yorum Gönder