+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Fare Kapanı İcat Etmek İlk Kimin Aklına Geldi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fare Kapanı İcat Etmek İlk Kimin Aklına Geldi?
  Fare Kapanı İcat Etmek İlk Kimin Aklına Geldi? fare kapanı kim icat etti bunu icat etmek bize ne faydası dokundu 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Fare Kapanı İcat Etmek İlk Kimin Aklına Geldi?

  Eyvah,evde fare var!Hemen gidilir bir fare kapanı alınır,kapan kurulur,fareyi kapana çekmek için yem olarak en sevdiği peynir konulur ve şak,fare yakalanır.Böyle basit bir mekanizmayı icat etmek kimin aklına gelmişti acaba?
  fare-kapan-cat-etmek-lk-kimin-akl-na-geldi.jpg
  Bu basit düzenek aslında yüzlerce yıl mucitlerin beceri sınırlarını zorlayıp durdu ama 19. yüzyıla gelindiğinde ABD’de dört bini aşkın fare kapanı patenti verildi.Fare kapanının en bildik ve klasik şekli,çizgi filmlerde sıkça karşılaşılan ve icadından beri geçen yüzyılı aşkın süredir hala günlük kullanımda olan yaylı tuzak yani kapandır.İlk yaylı kapanı icat edense William Hooker’dır ve icadının patentini 1894′de almıştır.Hooker’ın 1865-1908 yılları arasında aldığı yirmi yedi patentin,ilk patenti olan çalı budama makası hariç,yirmi altısı hayvan tuzaklarıyla ilgiliydi.

  Hooker’dan beş yıl sonra,John Mast bugün dünyanın en çok satan fare kapanı olduğu söylenen Victor’u icat etti ve pazarlamak için Lititz’de bir fabrika kurdu.Bu fabrika halen Woodstream Corp. adıyla aynı ürünü üretmeye ve pazarlamaya devam ediyor.

  Hooker’ın ABD’de patentini almasından dört yıl sonra,İngiltere’de James Henry Atkinson başka bir fare kapanının ptentini aldı.Kapanı Hooker’ınkinden mi kopyaladığı tartışmaya açıktır.Atkinson,aardından 30 Aralık 1898′de pedallı kapanın patentini almak için başvuruda bulundu.Pedallı kapan,fare kapanın üzerinde koştuğunda harekete geçiyordu.Atkinson,Little Nipper adını verdiği fare kapanını daha da geliştirerek sadece yem çekildiğinde çalışacak bir kapan icat etti ve 1899 yılında patent aldı.Little Nipper da Amerika’daki akrabası Victor gibi zamana meydan okuyan bir icat olarak Procter Brothers tarafından İngiltere’de hala üretiliyor.

+ Yorum Gönder