+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda İlk Dünya Kupası Nerede Yapıldı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İlk Dünya Kupası Nerede Yapıldı?
  İlk Dünya Kupası Nerede Yapıldı dünya kupasını kim ilk önce almıştır dünya kupası hakkında bilgi 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İlk Dünya Kupası Nerede Yapıldı?

  Dünya Kupası Finalleri ilk kez 1930 yılında Uruguay’da “Jules Rimet Kupası” adıyla düzenlendi. Kupanın ismi 1930 ile 1974’e kadar “Jules Rimet Kupası” olarak söylenmiş, 1974’te Almanya’da düzenlenen kupa bu tarihle birlikte “Dünya Kupası” olarak değişmiştir. Bu tarihten itibaren her 4 yılda bir organize edilen Dünya Kupası maçları, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle 1942 ve 1946 yıllarında oynanmamıştır.
  İlk Dünya Kupası Nerede Yapıldı.jpg
  Yaklaşık 2 yıl süren teknik çalışmalar sonunda ilk Dünya Kupası Finalleri'nin Uruguay'ın başkenti Montevideo'da yapılmasına karar verildi. 1930 yılında yapılan organizasyon ilk Dünya Kupası Finalleri olarak tarihe geçti ancak bu organizasyon birçok ülkenin ulaşım sorunu ve maddi imkansızlıkları nedeniyle 13 ülke milli takımı ile yapıldı.

  13 takım turnuvada 4'erli gruplar halinde mücadele ettiler ve gruplarda ilk sırayı alan takımlar yarı finale yükseldiler. Avrupa takımları arasında Eski Yugoslavya, ilk dörde kalan tek takım oldu, ancak yarı finalde ev sahibi Uruguay'a 6-1 yenilerek elendi ve turnuvaya veda etti. Bir diğer yarı finalist Arjantin de ABD karşısında aynı skoru elde edince finalin adı Arjantin-Uruguay oldu. Finalde Uruguay, Arja
+ Yorum Gönder