+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda İngiltere’deki Fare Türlerinden Üç Tane Sayabilirmisiniz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İngiltere’deki Fare Türlerinden Üç Tane Sayabilirmisiniz?
  İngiltere’deki Fare Türleri nelerdir bana fare türleri hakkında bilgi verin fareler kaç çeşittir onlar hakkında bilgi 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İngiltere'deki Fare Türleri

  ngilteredeki-fare-t-rleri.jpg
  Tarla faresi,ev faresi,kır faresi için iki puan,sarı enseli fare için dört puan,fıkdıkfaresi için ise maalesef -10 puan.

  Çünkü fındık faresi aslında sincaptır.

  Gerçekten fareye benzer – ama tüylü kuyruğu hariç (farelerin kuyrukları pulludur).Ayrıca kulaklarının içinde tüyler vardır (farelerin kulaklarında yoktur).Aslına bakarsanız fındıkfaresinin her tarafı tüylerle kaplıdır.Bu da onları kış ayları boyunca sıcak tutar:Kış uykusuna yatan tek İngiliz kemirgenidir.

  İngilizce isminin başındaki ‘dorm-’ uykucu anlamına gelir,zaten uyuma işinde çok iyidir.Altın renkli fındıkfaresi hayatının dörtte üçünü uyuyarak geçirir.’Yedi-uykucu’ adıyla da tanınır,çünkü yılın yedi ayı boyunca uyur.Ne var ki günümüzde kılar,20 yıl öncesine göre daha sıcak geçtiğinden uyku süresi beş buçuk aya kadar düşmüştür.

  İngiltere’de fındıkfareleriyle uğraşmak istiyorsanız öncelikle Fındıkfaresiyle Başa Çıkma Kursları’na gidip fındıkfaresi lisansı almanız gerekir.İngiltere’deki fındıkfaresi nüfusu son çeyrek yüzyıldı yüzde 70 oranında düşmüştür.Bırakın öldürmeyi,çok nadiren görülen bu gececi yaratığı rahatsız etmek bile kesinlikle yasaktır.

  Britanya’da,çok daha büyük olan Yenilebilir (Şişman) fındıkfaresine (Glis glis) rastlamak,sıradan fındıkfaresine (Muscardinus avellanarius) rastlamaktan çok daha zordur.Gri ve beyaz renkli bu fareler,koca kulaklı küçük bir sincapla kolaylıkla karıştırılabilir.Bu hayvanı Britanya’ya ilk defa 1902 yılında Lord Rothschild getirdi.Bu fareler Hertfordshire’daki Tring Park’ta bulunan yabani yaşam koleksiyonunun bir parçasıydı.Oradan kaçanlar Chiltern tepelerine yayılmıştır.Müştemilat ve tavan araları için sorun yaratabilir,genç ağaçlara ciddi şekilde zarar verebilirler.Onları vurmak yasaldır.

  Romalılar yenilebilir fındıkfareleriyle beslenmeye çok düşkündü,ama bu canlıları Britanya’ya onların getirdiğine dair kanıt yoktur.Onları,dolia adı verilen toprak kaplarda tutar,ceviz ve kuru üzüm ile uyguladıkları beslenme sayesinde şişmanlamalarını sağlardı.Bu kapları,fındıkfaresi bahçeleri ya da glisaria adını verdikleri yerlerde muhafaza ederlerdi.Yemek tarifleri arasında içi doldurulmuş kızarmış fındıkfaresi ile ballı ve haşhaş tohumlu fındıkfaresi bulunur.

  Avrupa’nın birçok yerinde bu lezzet hala yaşatılmaktadır,her ne kadar fındıkfaresi öldürmek yasadışı olsa da bunun örnekleri görülür.Güney İtalya’daki Clabria bölgesinde her yıl on binlerce fındıkfaresi tüketilir.İddialara göre karlı fındıkfaresi piyasasını mafya kontrol etmektedir.

  2007 yılında 15 Calabria lokantası güveçte şaraplı ve kırmızıbiberli Glis servisi yapmakla suçlanmıştı.Bu iddiaları reddedip savunma olarak kullandıkları etin fındıkfaresi değil de sıçan olduğunu belirttiler.
+ Yorum Gönder