+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Yeni Bir Tür Keşfetmek İçin En Uygun Yer Neresidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yeni Bir Tür Keşfetmek İçin En Uygun Yer Neresidir?
  Yeni Bir Tür Keşfetmek İçin En Uygun Yer Neresidir? nasıl yeni yerler keşfede bilinir bu konu hakkında bilgi 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yeni Bir Tür Keşfetmek İçin En Uygun Yer Neresidir?

  Evinizin arka bahçesi.

  Amazon ormanlarına yapacağınız pahalı (ve muhtemelen tehlikeli) geziyi iptal edebilirsiniz.
  Yeni Bir Tür Keşfetmek İçin En Uygun Yer.jpg
  1972 yılında Jennifer Owen adında bir çevre bilimci,Leicester banliyölerinden Humberstone’daki evinin arka bahçesindeki yabani hayatı kayıt altına almaya başladı ve 15 yıl sonra bir kitap yazdı.442 farklı bitki ve 533 farklı tırtır eşşek arısı türü dahil 1.757 farklı hayvan türü saymıştı.Bunların 15′i Britanya’da daha önce hiç kaydedilmemişti,dört tanesi ise bilim için yepyeniydi.
  İngiltere ve Galler’deki banliyö evlerinin bahçeleri 433 bin hektarlık bir alan kaplar.Şayet bu bahçelerden sadece birinde bu kadar çok yeni tür bulunuyorsa,diğerleri için de aynı şey geçerli demektir.2000-2007 yılları arasında gerçekleştirilen Sheffield’deki Şehir Bahçelerinde Biyoçeşitlilik projesi,Dr. Owen’ın çalışmalarını daha büyük bir ölçekte tekrarladı.Evlerin bahçeleri Sheffield şehrinin yüzde 23′lük bir kısmını kapsar.Bu bahçelerde 25 bin gölet,45 bin kuş yuvası,50 bin gübre yığını ve 360 bin ağaç bulunmaktadır.Tüm bunlar,aynen projenin araştırma şefi Profesör Kevin Gaston’un da ifade ettiği gibi ’175 bin farklı muhafaza fırsatı’ ortaya koyar.Projenin keşfettiği şeylerden biri de,sıradan asfaltın üzerindeki yosunda bulunan küçük ve yeni bir liken türüdür.

  Yeni bir tür keşfetmek için ihtiyacınız olan şeyler bir bahçe,sabır ve bir miktar da uzmanlıktır.18. yüzyıl doğa bilimcilerinden Bilbert White’ın (1720-1793) sözleriyle: ‘Bitli bilimde olduğu gibi hayvan bilimde de doğa öylesine doludur ki,en fazla incelenen bölge en fazla çeşitliliği ortaya çıkarır.’2010 yılında,Londra Doğal Tarih Müzesi kendi bahçesinde yeni bir böcek türü keşfetti.Binanın içindeki 28 milyon türden hiçbirine benzemeyen bu böcek bulanları şaşkınlığa uğrattı.
  Yeni bir tür keşfetmenin keyif veren yanlarından biri de istediğiniz ismi verme şansına sahip olmanızdır.Yeni keşfedilen ve bacakları aşırı gelişmiş insan pazusuna benzeyen bir böceğe Agra schwazeneggeri; kum saati biçimli bir kabuğu olan fosilleşmiş trilobite Marilyn Monroe’ya atfen Norasaphus monroeae;smokin giymiş gibi gözüken fırıldak böceğine ise şarkıcı Roy Orbison’dan etkilenerek Orectochilus orbisonorum adı verilmiştir.Şu anda İtalya’daki Lecce Üniversitesi’nde profesör olan Ferdinando Boero,1982 yılında Genova’da henüz bir araştırma görevlisiyken keşfettiği denizanasına Philalella zappai ismini verirken sinsi bir amacı vardı,hayranı olduğu Frank Zappa’yı kendisi ile tanışmaya ikna etmek istiyordu.İşe yaradı da..Müzisyenim hayatının sonuna kadar dost kaldılar..

  Arizona Devlet Üniversitesi’nde görevli,İngiltere doğumlu Paul Davies bizleri yeni ve bilinmeyen hayat biçimlerini keşfetmeye davet ederken ‘Burnumuzun dibinde hatta içinde bile olabilirler’ diyor.

  Burnumuzun içinde bulmak istemeyeceğimiz tek şey ise tırtır eşşek arısıdır.Pek de hoş olmayan bu böcek Darwin’in dini inancını yitirmesine neden olmuştu.’Gönlü yüce ve her şeye kadir Tanrı’nın’ diye yazmıştı, ‘tırtır eşşek arılarının,canlı tırtılları içten içe yiyerek beslenmelerini bilerek yarattığına inanma konusunda kendimi ikna edemiyorum.’
+ Yorum Gönder