+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Balık Diye Birşey Yoktur! Neden? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Balık Diye Birşey Yoktur! Neden?
  Balık Diye Bir şey Yoktur diye bir şey duymuştum o doğru mu neden yok peki ilk balık kelıme sını kim söylemiştir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Balık Diye Birşey Yoktur! Neden?


  Evet,evet doğru okudunuz,öyle bir şey yok!

  Büyük paleontolog Stephen Jay Gould (1941-2002) eskiden ‘balık’ adıyla bildiğimiz canlılar üzerine yaptığı uzun çalışmaların ardından onların gerçekte var olmadığı sonucuna vardı.

  Söylenmek istediği ‘balık’ kelimesinin hiçbir ayrım yapılmadan birbirinden çok farklı hayvan sınıfları için kullanılıyor olduğuydu:Kıkırdaklı olanlar (köpekbalıkları ve vatoslar);kemikli olanlar(‘balık’ların çoğu;pirana ve yılan balığından denizatı ve morinaya kadar);kafatası olup da omurgası ya da çene kemiği olmayanlar (balık asalakları ve taşemenler).Bu üç sınıf birbirlerinden familyaların,cinslerin ve türlerin birbirinden ayrılmasından çok daha önce ayrılmıştı.Örneğin bir somonun insanla sahip olduğu ortak özellikler balık asalağı ile sahip olduğu ortak özelliklerden daha fazladır.Evrimci bir biyolog için ‘balık’ kelimesi sadece menüdeyken işe yarar.

  Böyle düşünen sadece Gould değil.Oxford Sualtı Canlıları Ansiklopedisi şöyle diyor:’Kulağa ne kadar çılgınca gelse de ‘balık’ diye bir şey yoktur.Bu kavram memeli,kaplumbağa ya da omurgalı deniz canlılarını tarif etmek için kullanılan genel bir terimdir.’Bu tıpkı yarasa ve uçan kertenkeleleri sırf uçuyorlar diye ‘kuş’ olarak adlandırmaya benzer.’Taşemen ile köpekbalığı arasındaki ilişki’ diye sürdürür Ansiklopedi,’semender ile deve arasındaki ilişkiden daha yakın değildir.’

  Durum yine de eskiden olduğundan daha iyi.16. yüzyılda fok,balina,timsah ve hatta su aygırlarına bile ‘balık’ denirdi.Bugün ise mürekkepbalığı,denizyıldızı,kerevides,denizanası ve kabuklulara (ki,herhangi bir bilimsel tanımla ‘balık’lıkla hiçbir ilgileri yok) hala öyle deniyor.

  Stephen Jay Gould aynı şeyi ağaçlar için de söylemişti.’Ağaç’ şekli olarak tarih boyunca pek çok evrim geçirmiştir:Ağaçların ataları ot,gül,yosun ve yonca gibi ilgisiz bitkilerdi,yani Gould’a göre ağaç diye de bir şey yoktu.

  Kesinlikle var olmayan tek balık ise ‘saldalye’dir.Bu yaklaşık 20 farklı küçük,yumuşak kemikli balık türü için kullanılan genel bir terimdir ve sadece konserve edilen balıklar kullanılır.Latince ismi biraz kafa karışıklığı yaratır(Sardina pilchardus).Sardalye konservesinde bazen ringa balığı,bazen de çaçabalığı kullanılır (bu balığın bilimsel ismi şahanedirprattus sprattus sprattus).
+ Yorum Gönder