+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Sihirbazların Kullandıkları Hokus Pokus Ve Abrakadabra Kelimeleri Ne Anlama Gelir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sihirbazların Kullandıkları Hokus Pokus Ve Abrakadabra Kelimeleri Ne Anlama Gelir?
  Sihirbazların Kullandıkları Hokus Pokus Ve Abrakadabra Kelimeleri Ne Anlama Gelir? Sihirbazlık nasıl öğrene bilirim sihirbazlıkla ilgili bilgi 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sihirbazların Kullandıkları Hokus Pokus Ve Abrakadabra Kelimeleri Ne Anlama Gelir?


  Bir sihirbazlık gösterisi izleyenler,sihirbazın sihirli numarasını yaparken ya hokus pokus ya da abrakadabra dediğine sıkça şahit olmuştur.Bu iki tılsımlı sözcük,gösterinin en önemli anlarına işaret eder.Herkes nefeslerini tutarak merakla neler olacağını bekler.Peki,hiç bu kelimelerin bir anlamı olup olmadığını merak ettiniz mi?

  Hokus pokus ifadesi ilk defa,Thomas Ady’nin 1655 yılında,hakimler ve kanun adamları,cadılarla büyücüler hakkında karar verirken referans alsınlar,faydalansınlar diye yazdığı,büyü ve büyücülüğün ilmi esaslarını ele alan A Candle in the Dark (Karanlıkta Bir Mum) isimli kitabıyla kayıtlara geçmiştir.Thomas Ady kitabın bir yerinde Kral James’in saltanatı sırasında devrin meşhur sihirbazı Mr. Hocus Pocus’un yaptığı gösterilerde abuk subuk ve manasız ‘hocus pocus tontus talontus vede celeriter jubeo’ sözcüklerini tekrarladığını,gösteriyi zaten şaşkınlıkla izleyen seyircinin aklını ve dikkatini bu şekilde daha da karıştırarak numarasını el çabukluğu ile tamamladığını anlatır.
  sihirbazl-k.jpg
  On sekizinci yüzyılda bazı sihirbazlar başka anlamsız sözcükleri gösterilerini yaparken kullansalar da hokus pokus bu gösterilerde en sık kullanılan sihirli sözcükler olarak yaygınlaşmıştı.Hiçbir anlamı olmadığı düşünülse de yine o tarihlerde İngiltere Başpiskoposu John Tillotson bu ifadenin kaynağına bir açıklık getirdi.Ona göre bu iki kelime,Roma Kilisesi’nin ekmek ve şarabın takdis edilerek Hz. İsa’nın et ve kanına dönüştürülmesi ayininde dua ederken söylenen hoc est (enim) corpus (meum) (bu benim vücudum) ifadesinin deforme edilmiş şekliydi.

  Abrakadabraya gelirsek;bu kelimenin kökeni antik dönemlere kadar ve uzanır ve oldukça ciddiye alınan bir sözcüktür.Diş ağrısında sıtmaya kadar ateşli ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılırdı ve bir kağıda yazılıp bir muska gibi hasta kişinin boynuna takılırdı.

  Kelimenin kökenini daha eskilere dayandıran birçok farklı görüş de bulunur.Mesela Gnostik inanışında tanrı için kullanılan ve nümerolojik olarak harflerin değeri toplandığında 365 çıkan Abraksas kelimesinden türediğini ileri sürenler olduğu gibi,Aramice aura kedabra ve İbranice aberah kedaber (söylediğim gibi yaratacağım) veya yine Aramice’de hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılan abhadde ked habhra (bu dünya gibi yok ol) ifadelerinden birinden geldiğini savunanlar da vardır.

  Sonuç olarak;aslında bu sözcüğün sihirbazlar tarafından neden kullanıldığına dair net bir bilgi yoktur.Belki de gerçekten sadece sihirbazlar tarafından uydurulmuş saçma sapan sözlerdir.

+ Yorum Gönder