+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Kaplıca ve Ilıca Arasında Bir Fark Var Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kaplıca ve Ilıca Arasında Bir Fark Var
  Kaplıca ve Ilıca Arasında Bir Fark Var buralara neden gidilir ne amaçla yapılmış buralar bu konu hakkında bilgi 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kaplıca ve Ilıca Arasında Bir Fark Var


  Zaman zaman büyüklerimizin ya da belli rahatsızlığı olan tanıdıklarımızın tedavi olmak ve şifa bulmak için kaplıcalara gittiklerini duymuşuzdur.Sıcak yeraltı suyu kaynaklarının etrafına kurulan bu tesisler yorgun bedenlerimizi dinlendirmek açısından da alternatif tatil yerleridir.Bazen ılıcalardan da söz edildiğini duyarız.Acaba ılıca ile kaplıca arasında bir fark var mıdır?
  kapl-ca-ve-il-ca-aras-nda-bir-fark-var.jpg
  Madensuyunun yeryüzüne çıktığı kaynağa kaynarca,madensularından yararlanmak üzere kaynarcaların çevresinde kurulan tesislere de genel olarak kaplıca ya da ılıca denmektedir.Kaplıca sularından banyo ve içme kürleriyle yararlanılmaktadır.İçme kürü olarak yararlanılan kaplıcalara içmece de denilmektedir.

  Kaplıca teriminin kökeni,kaynarcanın üzerine hamam yapılması nedeniyle türetilen ‘kaplı ılıca’ terimidir.(Ilıcanın anlamı ise,suyu sıcak olarak yerden çıkan hamamdır.)Yani sonuç olarak kaplıca ve ılıca eş anlamlı sözcüklerdir.

+ Yorum Gönder