+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Dondurucudan Çıkarılan Buz Kalıplarından Neden Duman Çıkıyormuş gibi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dondurucudan Çıkarılan Buz Kalıplarından Neden Duman Çıkıyormuş gibi?
  Dondurucudan Çıkarılan Buz Kalıplarından Neden Duman Çıkıyormuş gibi? neden buzdan duman çıkar buz hakkında 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dondurucudan Çıkarılan Buz Kalıplarından Neden Duman Çıkıyormuş gibi?

  Yaz aylarında içtiğimiz meyve suyuna bir parça buz atmak gibisi yoktur.Dondurucuyu açıp buz kalıbını çıkardığımızda bir dumanla karşılaşırız.Bu duman ateşin çıkardığı dumandan farklıdır;ama yine de kimilerimizi şaşırtır.Peki,bu duman neden çıkar?
  dondurucudan-kar-lan-buz.jpg
  Havada bulunan su buharı soğukla temas ettiğinde yoğunlaşır ve su damlacıkları oluşturur.Gaz halinde bulunan su buharı,aynen hava gibi ışığı geçirir.Dolayısıyla bu buharı göremeyiz.Sıvı su da saydamdır ama buna karşın havadaki sıvı damlacıklarını görebiliriz.Bunun nedeni şudur:Işık damlacığa çarptığında,kırılma indisi farklılığından doalyı kırılarak içeri girer.Ama bunun yanında dış yüzeyden ve iç yüzeyden önemli miktarda yansıma da olur.Dolayısıyla damlacık,üzerine düşen ışığın yolunu değiştirir.Biz de bunu fark ederiz.

  Bazen tanık olduğumuz,bulutların bir görünüp bir kaybolması buna iyi bir örnektir.Her durumda havadaki su miktarı aynıdır.Hepsi buhar halindeyse o zaman hiç bir şey göremiyoruz.Basınç düşüğ,hava soğuduğunda bunlar yoğunlaşarak damlacık oluşturuyorlar ve işte o zaman bulutları görüyoruz.

+ Yorum Gönder