+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Sinekler Neden Ön Ayaklarını Birbirlerine Sürterler? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sinekler Neden Ön Ayaklarını Birbirlerine Sürterler?
  Sinekler Neden Ön Ayaklarını Birbirlerine Sürterler? sinekler hakkında bilgi verin lütfen sineklerın neden ön ayaklarını kullanırdı 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sinekler Neden Ön Ayaklarını Birbirlerine Sürterler?

  Sinekler hepimizin sinirini bozmakta ustadırlar.Üstümüze,yiyeceklerimize konup dururlar ve kovaladığımız halde tekrar tekrar gelirler.Sinekler yakınlarda bir yere konduklarında iki ayaklarını birbirine sürttüklerine mutlaka dikkat etmişsinizdir.Bunu neden yaptıkları üzerine hiç düşündünüz mü?
  Sinekler Neden Ön Ayaklarını Birbirlerine Sürterler.jpg
  Bildiğimiz kadarıyla bunu yapmalarının iki amacı vardır.Sinekleri daha yakından gözlemlerseniz,sadece ayaklarını birbirine sürtmediklerini fark edeceksiniz.Sinekler aslında ayaklarını,proboscis adı verilen,ağızlarından bir uzantı şeklinde çıkan ve beslenme için kullandıkları hortumlarına sürterler.Birinci amaç; proboscis’e yapışmış olan polen tanelerini ayaklar yardımıyla temizlemektir.İkincisi ise;sineklerin ayaklarından tat almalarıyla ilgilidir.Sinekler normalde kıvrık duran proboscis’i uyarmak için ayaklarının üzerindeki duyarlı kılları kullanırlar.Ayakların sürtünme hareketi,bu kılların hortumu yani proboscis’i uyarmasını sağlar.Bu sayede sinekler,besin alımı sırasında enerji tasarrufu yapmış olurlar(Sineklerin besini proboscis aracılığıyla aldıklarını hatırlatıyım).Ayaklarıyla tat alabildikleri için her seferinde,kıvrık durumdaki proboscis’i açıp,üstüne kondukları şeyin besin olup olmadığını kontrol etmelerine gerek kalmaz.Böylece,besin olup olmadığını ayakları aracılığıyla anlayıp sadece gerektiği zaman proboscisi açmış olurlar.
+ Yorum Gönder