+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Bir İnsan Hiç Uyumadan Kaç Saat Durabilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir İnsan Hiç Uyumadan Kaç Saat Durabilir?
  Bir İnsan Hiç Uyumadan Kaç Saat Durabilir? kaç saat uymadan dayana biliriz insanlar kaç saat uykusuz kala bilir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bir İnsan Hiç Uyumadan Kaç Saat Durabilir?


  Bu sorunun deneysel olarak cevabı 264 saat, yani yaklaşık 11 gün. 1965 senesinde, Randy Gardner adında, 17 yaşında bir lise öğrencisi, bir bilim fuarında bu dünya rekorunu elde etti. Başka birçok araştırmada, normal bireylerin sekiz günden on güne kadar uyanık kaldığı, dikkatle yürütülen deneyler yapılmış. Bu bireylerden hiçbirinde ciddi tıbbi, sinirsel, fizyolojik ya da psikiyatrik problemler görülmemiş. Bununla birlikte, deneye katılanların hepsi de, uykusuzluk arttıkça, ilerleyen ve belirginleşen bir şekilde konsantrasyon sağlamada, motive olmada, algılamada ve diğer yüksek zihinsel süreçlerde zayıflamışlar.
  bir-nsan-hi-uyumadan-ka-saat-durabilir.jpg
  Buna rağmen, bütün denekler, bir-iki günlük uykudan sonra normal hallerine dönmüşler. Başka bazı araştırmalar, askerlerin savaş sırasında dört gün boyunca uykusuz kaldığını, ya da ilaç verilmeyen manik hastalarda üç-dört gün boyunca uykusuzluk görüldüğünü rapor ediyor.  Fakat burada "uyanık kalmak" sözünün anlamını iyice düşünmek gerekiyor. Uykusuzluktan dolayı gerçekleşen trafik kazalarını biliyoruz. Randy Gardner da deneyi sırasında "uyanıktı". Fakat bilinçlilik açısından bakılırsa, bu çetin sınavın sonunda işlevini tamamıyla yitirmişti.  Chicago Üniversitesinde, Allan Rechtschaffenin uyku laboratuvarında sıçanlarla yapılan deneylerde, iki hafta boyunca uyumamanın bu hayvanlarda ölümle sonuçlandığı görülmüş. Uykuya dalıp dalmadıklarını anlamak için, bu sıçanların beyin dalgaları sürekli olarak kontrol edilmiş. Hayvanlar her seferinde, uykuya dalar dalmaz uyandırılmış. Ölüm sebebi kesin olarak açıklanamamış fakat bütün vücudun, içinde bulunduğu hipermetabolizmayla ilgili olabileceği öne sürülmüş.  Çok nadir görülen Morvan sendromu gibi bazı hastalıklarda da hastanın aylarca hiç uyuyamadığına rastlanmış. Hastanın kendini uykulu ya da yorgun hissetmediği, fakat genellikle aynı zaman aralığında halüsinasyonlar gördüğü saptanmış.  Sonuç olarak bir insanın hiç uyumadan ne kadar durabileceği sorusunun cevabı tam anlamıyla açıklanmış değil. Chicago Üniversitesindeki sıçan deneylerinin aksine uykusuzluktan ölen hiçbir insan rapor edilmiş de değil. Fakat uykunun ertelenebilse de hayatımızdan çıkaramayacağımız birşey olduğu bir gerçek.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Uyku bizim için çok önemli en fazla 8 9 gün uykusuz kala biliriz yanı ortalama 264 saat ,uykusuz kalmak insani dirençını bozar ve hastala na bilinir bu yüzden uyku çok önemlidir
+ Yorum Gönder