+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Hasan Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali hangi ilimizdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hasan Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali hangi ilimizdedir
  Hasan Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali hangi ilimizdedir 2. Asel
  Bayan Üye

  Hasan Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali hangi ilimizdedir  Hasan Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Samsun ili Ayvacık ilçesinde, Yeşilırmak üzerinde, elektrik enerjisi üretimi amacı ile 1971-1981 yılları arasında inşa edilmiş bir baraj ve hidroelektrik santralidir. Barajdaki su cebri borularla taşınmamakta, barajın yanındaki dağın içindeki tünelle taşınıp türbinlere çarptırılmaktadır.[1] Baraj, dünyada bu yönüyle tektir.

  Kil çekirdekli kaya dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 9.600.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 175 metre, normal su kotunda göl hacmi 1.073,75 hm3, normal su kotunda göl alanı 22,66 km2'dir. 500 MW güç kapasitesine sahip hidroelektrik santrali yılda 1.217 GWh elektrik enerjisi üretir.[2]

  Japonya hükümetinden sağlanan kredilerle inşa edilmiştir.[1] Baraja inşaatın başlangıç evrelerinde, 1971 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybeden DSİ Samsun 7. Bölge Müdürü Hasan Uğurlu'nun adı verilmiştir.
+ Yorum Gönder