+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda 1972’de Apollo 17 uzay aracı mürettebatınca çekilen ve yerküreyi bütün olarak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  1972’de Apollo 17 uzay aracı mürettebatınca çekilen ve yerküreyi bütün olarak
  1972’de Apollo 17 uzay aracı mürettebatınca çekilen ve yerküreyi bütün olarak

  1972’de Apollo 17 uzay aracı mürettebatınca çekilen ve yerküreyi bütün olarak gösteren ünlü fotoğrafın adı nedir? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  1972’de Apollo 17 uzay aracı mürettebatınca çekilen ve yerküreyi bütün olarak gösteren ünlü fotoğrafın adı nedir?


  Mavi Bilye dir

  Mavi Bilye, 7 Aralık 1972'de Apollo 17 uzayaracı mürettebatınca Dünya'dan 29.000 km mesafeden çekilen ve yerküreyi bütün olarak gösteren ünlü fotoğraf.[1]

  Bu isim, ayrıca, NASA tarafından uyduların farklı zamanlarda çektiği fotoğraflar birleştirilerek yaratılan ve mümkün olduğunca az bulut içermesine çalışılan kolaj fotoğrafları için de kullanılır.

  Apollo uzayadamlarının çektiği Mavi Bilye, tarihteki en ünlü fotoğraflardan biridir. Fotoğraf, çekildiği anda Güneş'in uzayaracının arkasında olması ve uzayaracının dünyadan hayli uzakta olması sayesinde, dünyayı tam aydınlık bir küre olarak gösterir, bu şekilde çekilebilen çok az fotoğraf bulunmaktadır. Uzayadamları, dünyanın bu görünüşünü mavi bir bilyeye benzetmiştir, fotoğrafın adı bu benzetmeden gelir.
+ Yorum Gönder