+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda Abide-i Hürriyet nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Abide-i Hürriyet nedir?
  Abide-i Hürriyet nedir? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Abide-i Hürriyet nedir?


  Fildişi Kıyısı’nın başkenti ve en önemli limanı.Nüfusu 2.168.000.Bir kanalla Gine Körfezine bağlanan Ebrie kıyı gölü içinde,bir yarımada üzerinde kuruldur.Afrika’nın en modern kentlerinden biri olan Abidhan’da uluslarası bir havalimanı,üniversite,termik santral,petrol rafinerisi ve çeşitli sanayiler vardır.

  Abide-i Hürriyet Nedir?  İstanbul’un Şişli semtindeki Hürriyet Tepesi üzerinde 31 Mart şehitlerinin anısına dikilmiş anıt.Anıt 23 Temmuz 1911′de açıldı.Mimarı, bu anıtın yapımı için açılan yarışmayı birincilikle kazanan Muzaffer Bey’dir.Anıt, yeniklasik üslupta, Türk ve Osmanlı türbe mimarisi üsluplarının bir bileşimi olarak tasarlanmıştır.Kaidesinde, burada gömülmüş olan şehitlerin adları yer almaktadır.


  Ab-ı Hayat Nedir?  İçene ölümsüzlük bağışladığına inanılan su,hayat suyu, bengisu.Efsaneye göre, İskender-i Zülkarneyn, Hızır ve İlyas, karanlıklar ülkesinde bu suyu aramaya çıkmışlar.İskender kaybolmuş,Hızır ve İlyas, abıhayatı bulup içmişler.İnanışa göre, bune nedenle ikiside ölümsüzdür.Yılda bir kez de buluşurlar.Hıdrellez (Hızır-İlyas) o gündür.Sözlü halk edebiyatında da abıhayat motifine sıkça rastlanır.
+ Yorum Gönder